91 Can Dost Sıcak Yuva Bekliyor

Kent Haber'in 6 Ocak haber bültenlerinde "Hayvanseverlerin Desteğini Bekliyorlar!" başlığıyla gündeme getirdiği 91 can dost, hayvanseverler ve Bodrum Belediyesi işbirliğinde daha iyi koşullarda yaşama şansına kavuştu.

91 Can Dost Sıcak Yuva Bekliyor

Milas'a bağlı Meşelik'te, sahiplerinin kendi sağlık sorunları nedeniyle yeterince ilgilenemediği, bakımları için tuttukları şahısların da yaşlı çifti istismar etmeleri nedeniyle zor koşullarda yaşayan yaklaşık 100 can dostun yardımına hayvanseverler ve Bodrum Belediyesi koştu. Bu süreç içerisinde yaşlı çift birkaç ay arayla yaşamlarını kaybetti. Çiftin Ankara'da yaşayan kızları, hayvanların daha iyi koşullarda yaşamlarına devam edebilmeleri için Muğla Barosu Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri ile işbirliği yapınca, 91 can dost kötü koşullardan kurtarıldı.

Muğla Barosu Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Vahit Çevik, Meşelik’te kafeslerde ve zor koşullarda yaşayan 91 hayvanın (52 köpek-39 kedi) hayvanseverler tarafından kurtarıldığını dile getirdi. Av. Vahit Çevik, yaklaşık 45 gün önce konudan haberdar olduklarını dile getirerek şunları söyledi:

“Söz konusu yere bizzat giderek, inceleme yaptım. Kedilerin ev içindeki odalarda özel yapılmış metal kafeslerde ve tuvalet kumlarının içinde yattıklarını; köpeklerin, bahçedeki kapalı padokların içindeki bölmelerde (hücrelerde) pislik içinde, ayakta yaşadıklarını gördüm. İçlerinde hasta olan ve tedaviye ihtiyacı bulunanlar vardı. Mekan sahibi olan J.K. ile görüştüm. Hayvanların aşılarının olmadığını ve çoğunun kısır olmadığını, orada çiftleşip doğuranlar olduğunu, bu nedenle de sayının sürekli arttığını öğrendim. Kendisine, hiçbir hayvanın böyle bir yaşam istemeyeceğini belirterek, yardımcı olmak istediğimizi; hayvanların, aşı ve kısırlaştırılmalarını yaptırarak, sahiplendirilmeleri gerektiğini söyledim. Yardım ve destek tekliflerimizi reddetti. Daha sonra kızı ile iletişime geçtik ama defalarca konuşmamıza rağmen, O da annesini ikna edemedi. Bunun üzerine, ilgili makamlara durumu bildirerek; cezai işlem uygulanmasını ve hayvanlara el konularak, bakım ve tedavileri yapılmak, sonrasında sahiplendirilmek üzere bakımevlerine aldırılmasını talep ettim. Ancak, kurumların yavaş hareket etmesi ve yetkilerini kullanmayı bilmemesi veya çekinmesi nedeniyle süreç uzadı. Resmi işlem sürecinin uzayacağını bildiğimiz için, öncelikle hayvanların bulundukları yerde durumlarının iyileştirilmesi çalışmaları başlattık; bu süreçte, hayvanların bakım ve beslenmeleri ile acil durumdakilerin tedavi ve bakıma alınması işleri, bölgedeki hayvansever arkadaşlarımız tarafından yapıldı. 11 Şubat 2021 tarihinde J.K. ‘nın kızı, artık annesinin sağlığının iyi olmadığını, bu işlere bakamayacağını, kendisinin de ilgilenemeyeceğini söyleyerek, anahtarları bize gönderdi. Biz de hayvanların kurtuluş planını hızlandırdık. 13 Şubat 2021 tarihinde de J.K. Boğaziçi’nde bulunan evinde yangın çıkması sonucu hayatını kaybetti. 

Hayvanların kurtarılması planında; küçük ırkların Bodrum Torba Geçici Bakımevine alınarak, bakım-tedavi-kısırlaştırılmalarının yapılmasının ve buradan sahiplendirilmesinin uygun olacağını düşündük. Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras ile yaptığım görüşmede, kendisi de bu düşüncemizi yerinde bularak, destek olmaktan mutlu olacağını söyledi. 20 Şubat 2021 Cumartesi günü, arkadaşlarımızla ve Bodrum Belediyesi araçları ile giderek, 14 küçük ırk köpek ile 2 büyük ırk köpeği alıp Torba Bakımevine getirdik. Büyüklerden biri hasta olduğu için kliniğe aldık. Gözlerinden rahatsız olan bir köpek de, Bakımevi veterinerlerince hemen tedaviye alındı. Bu köpekleri, bakım ve kısırlaştırılmaları yapıldıktan sonra sahiplendireceğiz. Doğduklarından beri, birkaç kişi dışında insan görmeyen, bu nedenle korkan ve endişe duyan bu çocukların sahiplendirilmesi aşamasında herkesten destek bekliyoruz. Çektiklerini unutturacak, sevgi ve ilgi ile gözlerindeki o korku ve endişeyi yok ederek, mutlu edebilecek aileler arıyoruz. 

Bu 45 günlük süreçte, hayvanların bakım, beslenme ve tedavileri ile masraflarını da kendileri karşılayarak ilgilenen, zaman ve emeklerini esirgemeyen; Serap Gümüş, Meliha Tekin, Sabiha Daşdemir, Merve Turhan ve adlarını yazamadığım tüm yaşam hakkı savunucularına teşekkür ediyorum. Hayvanların bulunduğu yer, Bodrum ilçe sınırları dışında olmasına rağmen, önerimizi sunar sunmaz, destek olmaktan mutlu olacağını söyleyerek hemen gerekli talimatları veren Bodrum Belediye Başkanımız sayın Ahmet Aras’a çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca, 20 Şubat 2021 Cumartesi günü, Torba Bakımevine alacağımız canları almaya gittiğimizde, yukarıda saydığım arkadaşlarla birlikte zaman ve emek harcayan; Oya Topesto, Rüksan Öztürk, Meltem Alpözen ve Torba Bakımevi çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz.” dedi.