AÇIK GÖRÜŞ'TE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ KONUŞULDU

Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Açık Görüş programında bu hafta da cumhurbaşkanlığı...

AÇIK GÖRÜŞ'TE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ KONUŞULDU
Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Açık Görüş programında bu hafta da cumhurbaşkanlığı seçimleri konuşuldu. Geçen hafta başlayan tartışmalara bu hafta da farklı konuklarla devam edildi.

CHP Datça Belediye Başkan Aday Adayı Nazmiye Halvaşi, MHP Bodrum eski ilçe başkanlarından Ahmet Soy ve DSP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ümit Baltutan’ın konuk olduğu programa rahatsızlığı nedeniyle son anda Ahmet Karataş katılamadı.

Ayhan Ongun’un yerel gündemle ilgili konuları hatırlatarak başlayan programın başında 21 yıl önce yaşanan Madımak katliamı ve sorumluları kınandı.

Nazmiye Halvaşi, CHP'nin solunda yer alan biri olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nun doğru bir tercih olduğunu, kendisinin ve kendi gibi düşünenlerin önemsediği kırmızı çizgilere uygun bir aday olduğu için destekleyeceğini söyledi. İhsanoğlu'nun geniş halk kitlelerinin yakından tanıdığı bir isim olmadığı yönündeki eleştirilerin haksız olduğunu söyleyen Halvaşi özetle şunları söyledi:

“Elbette bende kendi partim içerisinden bir aday olsun isterdim ama içinde bulunduğumuz koşullarda CHP'li bir adayın kazanma şansının olmadığı gerçeğini görmezden gelemeyiz. Kaldı ki sayın İhsanoğlu, cumhuriyet değerlerine, Atatürk ilkelerine bağlı, bağnaz olmayan, eğitimli bir insan. Bilim adamı olması bir yana, siyasette var olan gerginliği azaltacak bir söylem ve tavır içerisinde olması da önemli bir avantaj diye düşünüyorum” dedi.

Program konuklarından Ümit Baltutan ise Halvaşi’nin görüşlerine katılmadığını belirterek, İhsanoğlu'nun dindar kesimlerden oy almak için özellikle hazırlanmış bir aday olduğunu bu özelliklere sahip birinin ise Atatürk’ün koltuğuna yakışmayacağını iddia etti.

Baltutan geçmişte olduğu gibi CHP üst yönetimi ve özellikle de Kılıçdaroğlu’nun kendi tabanını yok sayan, halktan kopuk politikalarının bir devamı olarak İslami esasları referans kabul eden uluslararası bir örgütte genel sekreterlik yapmış birini aday yaptığını iddia etti. Seçim sonrası CHP içerisinde çatışmaların artacağına dikkat çeken Baltutan; Ekmelettin İhsanoğlu’nun halkın adayı olamayacağı söyledi.

MHP eski ilçe başkanlarından Ahmet Soy ise konuşmasında parti olarak İhsanoğlu’nun Türkiye'nin geleceği açısından yararlı işler yapacak, barış ve huzurun tesisine katkı sağlayacak bir aday olduğuna inandıklarını, İhsanoğlu'nun yazdığı değerli kitapları okuyanların bunu daha iyi anlayacaklarını söyledi.