AÇIK GÖRÜŞ'TE GÜVENLİ OKUL PROJESİ KONUŞULDU

Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Kent TV ekranlarında canlı olarak...

AÇIK GÖRÜŞ'TE GÜVENLİ OKUL PROJESİ KONUŞULDU
Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programında okullarımızın güvenliği konuşuldu.

Emekli Emniyet Müdürü, Araştırmacı-yazar, eğitimci Osman Öztürk’ün konuk olduğu programda okullarımızın güvenliği, öğrenci ve eğitimcilerle velilerin karşı karşıya olduğu olası risk ve tehlikelerin ele alındığı programda, kendisi aynı zamanda güvenlik uzmanı da olan Osman Öztürk çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

Okullarımızın tek başına öğretim kurumu olmadığını, asli görevinin eğitim olduğunu ve eğitim kavramının da çok geniş bir konsepti içerdiğini söyleyen Öztürk, okullarda en sık karşılaşılan sorunlar hakkında bilgiler vererek şu konulara değindi.

“Okullarımız; öğrenci veli ve eğitimcilerin birlikte görev yapmak durumunda olduğu, çocuklarımıza güvenli bir eğitim ortam ve ikliminin hazırlandığı yerlerdir. Gerek fiziki yapısı itibariyle, gerekse, eğitimin öznesi durumunda olan öğrenci ve öğretmenlerin zihinsel olarak iyi bir eğitim faaliyeti sürdürebilmeleri için kendilerini güvende hissetmeleri çok önemlidir. Aksi halde motivasyonunu yitirir ve başarısız olurlar. İçerden ve dışarıdan gelebilecek bir dolu risk ve tehlikeye karşı çocuklarımızın güvenliğini sağlamak zorundayız. Bu işin de uzmanları tarafından bilimsel, teknolojik imkanları kullanarak yapılması gerekir. Okullarda karşılaştığımız en önemli risklerden biri akran zorbalığı dediğimiz, fiziki olarak daha gelişkin ya da üst sınıflardaki çocukların akranlarına uyguladığı her türlü baskıdır. Ayrıca sokakta çocuklar için pek güvenli olmadığı gibi, servis ve ulaşım esnasında, trafikte çocuklarımızın her türlü güvenliğinin sağlanması bu projenin bir parçasıdır. Bu konuda öğretmen ve idareciler kadar, velilere de büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Eğitim sürecinin her aşamasında çocuklarını takip ederek, onlarda görecekleri her türlü değişim ve olumsuzlukları anında görevlilerle paylaşmaları gerekir” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak da çalışan Öztürk’ün ikisi trafik kazaları ve güvenli okul, 9 tanesi inceleme ve araştırma, dördü ise şiir üzerine 15 basılı kitabı bulunuyor.