Açıklamalar Ardı Ardına Geldi...

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın meclis toplantısında sarf ettiği "Biz Yunan Belediyesi miyiz?" sitemine, AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen’den tepki geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Gökmen'e, Başkan Aras ve CHP İlçe Başkanı Halil Karahan'dan ardı ardına yanıt geldi.

Açıklamalar Ardı Ardına Geldi...

Belediye meclis toplantısında kendisine borçlanma yetkisinin verilmesini öngören madde oylandığı sırada MHP'li meclis üyesi Bahattin Kul'un sözleri üzerine bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, dikkat çekici ifadeler kullanmış, Bodrum Belediyesi olarak kamu bankalarından kredi alamadıklarını ve kamu imkanlarından faydalanamadıklarını ifade eden Aras, “Biz Yunan belediyesi miyiz?" diyerek sitem etmişti. 

Bu sözlere AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen’den tepki geldi. Sosyal medya hesabından “İş yapmaya gönlü yok.” başlığı ile bir paylaşım yapan Gökmen, şunları dile getirdi:

“Bodrum adına üzülüyorum gerçekten. Bodrum Belediye başkanı kadar iş yapmayıp da bu kadar yaygara yapabilen başka bir “seçilmiş görünümlü atanmış” yoktur. Piyangodan belediye başkanı seçilmiş beyefendi şimdilerde poz üstüne pozlar vermekte. Pozların hepsi de “çalışıyor gibi çek panpa” kıvamında.

1- Kamu bankalarından kredi alamama yalanı: Kamu bankalarından siyasi müdahalelerle kredi almayı 2001 krizi öncesi iyi bilirdi bu işgüzarlar. 40 milyar dolar içini boşalttıkları kamu bankalarından artık kredi almak İçin tek gereken şey kredibilite. Başka bir şeye gerek yok. Kamu bankalarından kredi alamıyorsa alamama nedeni belediyenin kredibilitesindendir. Hiçbir banka geri ödenmesinden endişe etmeyeceği krediyi vermemezlik yapmaz.

2-) Projelere destek verilmediği yalanı: Daha öncede ilan ettim tekrar ilan ediyorum ve soruyorum. Bodrum belediyesinin sunulmuş olup da Bakanlıklarca reddedilen tek bir projesi var ise buyursun belirtsin. Ertesi sabah ilk uçakla Ankara’ya birlikte gidelim. Ama sunamazlar, çünkü Ortada Bakanlıklarımıza usulüne uygun sunulmuş tek bir proje yok.

3-) Yunan belediyesi mi? Bu soruyu siz değil tüm Bodrumlular her gün soruyor. Ne altyapı ne üstyapı ne de belediyecilik hizmetlerinde neredeyse Yunan adalarındaki belediyelere özenecek hale gelen Bodrumlular, acaba Kalimnos Belediyesinden hizmet alsak daha mı iyi olur diye düşünecek kadar çaresiz durumda… Özetle bırakın bu yalan siyasetini de iş yapın, en azından iş yapmaya çalışın.”

BAŞKAN ARAS'TAN GÖKMEN'İN SORULARINA YANIT

Ak Parti Osman Gökmen'in yaptığı bu paylaşıma Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'tan da yine sosyal medya üzerinden cevap geldi. Gökmen'in madde madde yazdıklarına yine madde madde cevap veren Aras, şu ifadeleri kullandı;

"AK Parti’nin Bodrum İlçe Başkanı Sayın Osman Gökmen, dün yaptığı “sert” açıklamayla bizi yine gülümsetti, eksik olmasın.. İzninizle, kendisine birkaç cevabım olacak. Osman bey, üzerinde yaşadığımız ülkeyi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisinde, beni kastederek söylediğiniz gibi seçilmiş görünümlü atanmış olmaz çünkü, bu partiden aday gösterilebilmek için ön koşul, kayıtsız şartsız itaat değil, kirlenmemiş bir hayattır. 

İş yapma konusundaki eleştirilerinize gelince.. Hükümetinizin eseri olan süper enflasyon nedeniyle satın alma gücü yarıdan daha fazla azalan bütçemize rağmen, yetkilerimiz dahilindeki her türlü hizmeti kesintisiz olarak sağlamaya devam ediyoruz. Evet, meclis toplantımızda dediğim gibi kamu bankalarından kredi alamıyoruz fakat bu durumun nedeni, yönetiminizdeki kamu bankalarının bilançoya veya teminata göre değil, aldıkları talimatlara göre hareket etmeleridir. 

Hükümetiniz tarafından reddedilen projeler konusuna ise hiç gimeyelim isterseniz çünkü, bu konuya girersek, İstanbul’dan Ankara’ya, Edirne’den Mersin’e kadar size öyle bir liste çıkartırım ki, Bodrum bunların yanında devede kulak kalır. Ve son olarak, Bodrum Belediyesi’ni hizmet yönünden Yunanistan’daki belediyeler ile kıyaslamadan önce, Yunanistan’daki demokrasi, yaşam ve yönetim koşulları ile partinizin ülkemizde uyguladığı koşulları kıyaslayın. Partiniz Yunanistan’ı yönetiyor olsaydı, Yunan Adaları başta olmak üzere, ülkedeki muhalif belediyelerden bir tanesi bile ayakta kalmazdı. Dolayısıyla bizi eleştirmeniz değil, partinize rağmen halen hizmet verebildiğimiz için, takdir etmeniz gerekir. Ayrıca, sayenizde patlayan döviz, enflasyon ve TC Vatandaşlığı promosyonlu konut satışı nedeniyle insanlarımızın sokakta kalma tehlikesi yaşadığı bir Bodrum’da bizim değil, sizin eseriniz. Bilginize, sevgiler, selamlar.."

KARAHAN; "DEVLET BÜROKRASİSİ AKP İLÇE BAŞKANINA MI BAĞLANDI?"

Gökmen'in paylaşımına bir tepki de CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan'dan geldi. Yazılı bir basın açıklaması yayımlayan Karahan, Gökmen'in 'atanmış' ifadesinin Bodrum halkına hakaret olduğunu ifade ederek, iktidarın Bodrum'a yapması gereken hizmetleri getirmediğini vurgulayarak şunları söyledi; 

"AKP İlçe Başkanı Sayın Osman Gökmen, Bodrum Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras’a bazı sorular yöneltmiş ve belediye başkanımızın seçilmesiyle ilgili olarak haddini aşan ifadeler kullanmıştır. Sizin hakaretiniz Bodrum halkınadır.

Sayın Osman Gökmen siz hiç hayatınızda seçime girdiniz mi? Hiç yarıştınız mı? Bu millet 2017 yılında AKP Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan, istifa ederken salya sümük ağlayan seçilmiş belediye başkanlarını sizin döneminizde gördü. Sayın Ahmet Aras CHP örgütünün aday gösterdiği ve Bodrum halkının seçilmiş belediye başkanıdır. Sizin hakaretiniz Bodrum halkınadır. Bodrum halkı günü geldiğinde sizlere her zaman olduğu gibi sandıklarda cevap verecektir.

Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras’a Bakanlıklara proje ilettiniz mi? diye sormuşsunuz. Siz hangi sıfatla soruyorsunuz? Bakanlıklar devlet bürokrasisi AKP İlçe Başkanlığınamı bağlandı.

20 yıllık iktidarınız döneminde Bodrum’a ne yaptınız? Yapımı devam eden Devlet Hastanesi inşaatı diyeceksiniz. Sizde biliyorsunuz ki 2019 yılı Ocak ayında bitirilmesi gereken Devlet Hastanesi şu an Bodrum nüfusuna hizmet vermekte yetersiz kalır. Hastaneye giriş yapacak olan Konacık istikametindeki yol çalışmasında istikamet dahil Bodrum Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Hastanede çalışacak olan doktorlarımız idari personellerimiz ve sağlık çalışanlarımız nerede kalacak.

Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras’a proje sormuşsunuz. Siz 7 yılda 3 Km’lik Yalıkavak yolunu bitiremeyen beceriksiz bir iktidarın ilçe başkanı olarak ne projesinden bahsediyorsunuz. Bodrumumuzda eğitim kurumlarımızın fiziki koşulları ortadadır. Kaymakamlık hizmet binası geçmişte oturulmaz raporu vardı ve güçlendirmeler ile hizmet vermektedir. Tapu ve Nüfus Müdürlükleri şahıs kiracısı olarak hizmet vermektedir.

Ülke gayri safi milli hasılasına % 4 katkı koyan Bodrum’a hükümetinizin layık gördüğü durum budur.

20 yıllık iktidar döneminizde hizmet etmediğiniz Bodrumumuzun güzelim hazine arazilerini 5’li müteahhitte para yetiştirmek için haraç mezat satmaktan hiç utanmadınız. Eğitim, sağlık, güvenlik gibi hizmetler merkezi hükümetin görevleridir. Bu hizmetlerin yürütüleceği binaları yapmak bu hizmetleri üreten kamu görevlilerinin barınma ihtiyacının karşılanmasına devlet yardımcı olur. Özellikle Bodrum’da hızlı ve kesin çözümler bulunamazsa sorun her geçen gün daha da büyüyecektir. Sorunlar yıllardır önümüzde duruyor. Atılmış bir adım, üretilmiş hizmet, çözülmüş bir soruna 20 yıllık iktidarınızda rastlayamadık. Bodrum halkı sizden umudunu kestiğini her seçimde desteğini çekerek göstermiştir.

Düşen oylarınızı Sosyal Medya üzerinden zahiri gündemlerle toparlayamazsınız. Sandıklarda görüşürüz Sayın Gökmen. Gidiyor Gitmekte olan, Geliyor Gelmekte olan."