Acil ve İnsani Bir Çözüm Şart!..

Bodrum'da sokaklarda sürü halinde dolaşan sokak köpekleri tedirginlik yaratıyor.

Acil ve İnsani Bir Çözüm Şart!..

Hayvansever hassasiyetin yüksek olduğu ilçede, son yıllarda sokak hayvanlarının nüfusunda yaşanan artış, kısırlaştırma ve modern hayvan barınaklarının sayısının artırılması yönünde başlatılan çalışmaların acilen hızlandırılması gerektiğini gözler önüne seriyor. 

Bodrum halkı bir taraftan vahşice zehirlenen, aç bırakılan ya da eziyet gören sokak hayvanları ile ilgili haklı tepkisini ortaya koyarken, bir taraftan da sokak hayvanlarının çeşitli zamanlarda insan ve diğer evcil hayvanlara yaptığı saldırılar nedeniyle konunun daha kapsamlı bir bakış açısı ve program ile çözülmesini istiyor.   

Sokak köpeklerinin neden olduğu son olumsuzluk Bodrum’un Güvercinlik Mahallesi'nde meydana geldi. Bir köpek sürüsünün saldırdığı 1 dana telef oldu, 3 dana ise yaralanarak tedavi altına alındı. 

Gümüşlük Mahallesi sakinlerinden Halim Öztaşkın’a ait montofon cinsi 1,5 yaşındaki dana, Kardak Caddesi üzerindeki bahçede otlarken 5-6 köpeğin saldırısına uğradı. Dana ağır şekilde yaralandı. Köpeklerin bahçedeki diğer 3 danaya saldırmasını da Cumali Gölbaşı adlı vatandaş önledi. Gölbaşı, durumu fark ederek köpekleri uzaklaştırdı. 

Saldırıya uğrayıp kanlar içinde kalan dana için veterinerden yardım istendi. Yapılan müdahalelere rağmen durumu gittikçe kötüleşen hayvan, daha fazla acı çekmesin diye kesilip uygun bir yere gömüldü. 

Aynı köpeklerin aynı bölgede bahçesi bulunan Ali Dinçer adlı vatandaşın da 3 büyükbaş hayvanına saldırdığı bildirildi. Hayvanlardan 2’sinin kulağından yaralandığı, 1’inin de kuyruğunun koptuğu öğrenildi. 

BEN DE HAYVANSEVERİM, KEDİ VE KÖPEK BESLİYORUM...

Kent Haber’e açıklama yapan Halim Öztaşkın, kendisinin de bir hayvansever olduğunu, evinde kedi ve köpek beslediğini belirterek şöyle dedi:

“Bu köpekler geçen sene de hayvanlara saldırdı ve yaraladı. Saldıran hep aynı köpekler. Etrafı çevrili bahçemde 4 danam vardı. Aynı köpekler bir tanesini ağır şekilde yaralamışlar. Cumali Bey müdahale etmese, diğer hayvanlarıma da saldıracaklarmış. Saldırıya uğrayan danayı kurtaramadık, acı çekmesin diye belediye nezaretinde kestik. Tedavi olabilseydi elimden geleni yapacaktım. Yan taraftaki Ali Dinçer adlı vatandaşın da 2 danasının kulağını yırtmışlar, 1 tanesinin de kuyruğunu kopardılar. O da bu durumdan muzdarip. Diğer arkadaşların hayvanları da geçen seneden beri saldırıya uğradı. Bu duruma bir önlem alınması lazım. Bu köpeklerin karnı doyuruluyor, sahilde mamaları var. Aç değiller. Neden saldırıyorlar anlamıyorum. Geçen seneden beri bu sorunu yaşıyoruz ama hayvanseverlerden dolayı kimse dillendiremiyor. Bu nereye kadar gidecek? Belediyeye dilekçemi verdim. Ama bir önlem alınması gerekiyor. Benim de evde köpeğim var, kedim de var. Ben de hayvanseverim fakat bu soruna bir önlem alınmalı” dedi.

12 YAŞINDA KIZ ÇOCUĞU SALDIRIYA UĞRADI!

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda da Atatürk Caddesi’nde 12 yaşındaki bir kız çocuğu bir sokak köpeğinin saldırısına uğradı. Çocuğun bacağında 6 santimetrelik yara oluştu. 

Çocuğun babası Hüseyin Sekli, “Kızım yaklaşık 3 hafta önce saldırıya uğradı. Tedavisi halen devam ediyor. 6 santimetrelik yara dikilemediği için de tedavi uzun sürdü. Yetkilileri aradım ama sonuç alamadım. Devlet Hastanesi’ndekiler saldırılardan bıkmış durumda, bu kaçıncı diye sitem ediyorlar. Buna bir çözüm bulunması lazım” dedi.