Adaboğazı Kesin Korunacak Alan Olacak

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman’ın kendisini arayarak Adaboğazı’nın imara açılacağını iddialarını kesin bir dille yalanladığını, bu iddialardan dolayı çok üzgün olduklarını, Adaboğazı’nın 2 yıldır devam eden “kesin korunacak alan” ilanı çalışmalarında sona gelindiğini söyledi.

Adaboğazı Kesin Korunacak Alan Olacak

Bodrum’da siyasi partiler, STK’lar ve vatandaşlar, Özelleştirme İdaresi’nin Bodrum Belediyesi’ne imar durumunu sorduğu bölgeler arasında bulunan Adaboğazı’na yürüyüş ve basın açıklaması yaptı. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte yapılan basın açıklamasında iktidar, kaynakları kötü kullanmak ve finansman sağlamak için kamu mallarını rant çevrelerine satmakla suçlanmıştı. 

Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman’ın kendisini bizzat aradığını ve Adaboğazı’nın çok yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “kesin korunacak alan” olarak ilan edileceğini ilettiklerini söyledi.

Adaboğazı’yla ilgili kendilerinin de yoğun çalışması olduğunu söyleyen AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen şunları söyledi:

“Özelleştirme İdaresi Bodrum’da çeşitli arazilerle ilgili rutin bir sorgulama yapmış. Bu durum siyaset için kendisine rant sağlamak isteyenler için fırsat olarak değerlendirilip, “Adaboğazı imara açılıyor” yalanlarının ortaya atılmasına neden oldu. Sayın Bakanımız Murat Kurum bu yalanlara çok üzülmüş. Bizzat beni arayarak 2 yıldır Adaboğazı’nın “kesin korunacak alan” olarak ilan edilme çalışmalarında sona gelinmişken, böyle bir yalanın ortaya atılmasına çok üzüldüğünü söyledi. Tabiat Varlıkları Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Kahraman da beni arayarak böyle bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi. Sayın Bakanımız Murat Kurum, çalışmalarda son durumun Sayın Cumhurbaşkanımız’a sunulduğunu, Sayın Cumhurbaşkanımız’ın çok kısa süre içinde Adaboğazı’nı “kesin korunacak alan” olarak ilan edeceğini söyledi. Sayın Bakanımız ayrıca Kesire Burnu'nun da kesin korunacak alan olarak ilan edileceğini söyledi. Belediyeyi 25 yıldır yönetenlerin, belediyenin tüm imkanlarını kullanarak kendi yandaşlarına Bodrum’un güzelliklerini nasıl peşkeş çektiklerini çok iyi biliyoruz. Onlar da biliyor ama bir yalanın arkasına sığınıp Bodrum’u kandırıyorlar. Ama bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyorum; Tıpkı Küdür Yarımadası ve Adaboğazı’nda olduğu gibi Bodrum’un doğal güzelliklerinin korunmasının teminatı AK Parti’dir” dedi.

“Çevre katliamlarıyla ilgili bugüne kadar belgeleriyle ispat ettiklerimiz karşısında susanların çevreyle ilgili söz söyleme hakkı yoktur” diyen AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, “Bugüne kadar Yalıkavak’ta, Gümbet’te denize arıtılmadan bırakılan lağım suyunu görüntüledik, bu arkadaşlardan ses çıkmadı. Son olarak Mumcular arıtmasının kapatıldığını ve Mumcular’ın lağım suyunun Mazı Çayı’na bırakıldığını ve bu yolla dünyaca ünlü flamingoların uğrak yeri olan Tuzla Sulak Alanı’na ulaştığını belgeledik, yine ses çıkaramadılar. Bu skandallara ses çıkaramayanlar, bir yalanın arkasına sığınıp, çevreci rolü oynuyorlar. Hiç kusura bakmasınlar ama samimi değiller. Bodrum her şeyin farkında” dedi.