Adana İl Sınırı'nda Festival Var

Bodrum'da geçen yıl, ünlü futbol adamı Volkan Demirel ve Adnan Çam ortaklığında faaliyete başlayan Adana İl Sınırı Ocakbaşı'nda 3 gün sürecek kültür-sanat festivali başladı.

Adana İl Sınırı'nda Festival Var

Bitez Mahallesi Adliye Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Adana İl Sınırı Ocakbaşı, sezonu söyleşiler ve konserler düzenleneceği bir festivalle açtı. 13, 14, 15 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen festivalde söyleşiler, imza günleri ve konserler yapılıyor.  

Orhan Kemal günü olarak adlandırılan ilk gün Güvenç Dağüstün ile Tanini Trio konseri verilen festivalde, şair ve yazar Ahmet Ümit kitaplarını imzaladı, söyleşi gerçekleştirdi. Festivalde Kent Haber’e konuşan Ahmet Ümit, şunları dile getirdi:

“Bence Adana İl Sınırı, şahane bir iş yapıyor. Sadece bir restoran gurme işi değil aynı zamanda bir kültür işi yapıyor. Bu festivalin bir ayağında edebiyatçılar var. Biz de edebiyatçılar olarak buraya geldik. Hem Orhan Kemal hakkında konuştuk, hem de kitaplarımızı imzaladık. Umuyorum bu festival geleneksel hale gelir, her yıl yapılır.”

Yılmaz Güney günü olarak adlandırılan festivalin ikinci gününde tiyatro ve sinema sanatçısı Menderes Samancılar ile bir söyleşi gerçekleştirecek. Kent Haber’e açıklama yapan Samancılar da düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi;

“Biz böyle kültürel faaliyetlere bir ucundan destek oluyoruz. Bizim de panelimiz var, ‘Yılmaz Güney’in dostları Yılmaz Güney’i anlatıyor' diye. Yılmaz ağabey ile ilgili anılarımızı paylaşacağız, filmlerini konuşacağız.”

Yılmaz Güney dönemi ile günümüz sinemasını da değerlendiren Samancılar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her dönemin kendi hikayeleri vardır. Yılmaz ağabey, o dönemin problemlerini aktarmıştır, o dönemin sinemasını yapmıştır. Ama sinema bir anlamda uzun soluklu bir roman gibidir. Yılmaz ağabeyin filmlerinde bugüne ait izler bile vardır. Geleceğe ışık tutan bir tarafları vardır. Bugün yapılan filmlerle eski filmleri kıyaslamaya çok gerek yok. Bugünün filmlerine baktığımızda onlar da bugünün meselelerini anlatmaktalar. Her dönemin sineması farklıdır. Yeter ki içinde insan sevgisini barındırsın, insanların problemlerine çözüm üreten yapıtlar olsun.”

Festivalin ikinci günü Moğollar, üçüncü günü ise Feridun Düzağaç konser verecek. Konserler, saat 21.30'da başlayacak.