Adına Sanat Akademisi Kurulacak

Çizdiği her desenle, Bodrum’la özdeşleşmiş bir sanatçı olan merhum Mehmet Sönmez’in adına bir sanat akademisi kurma çalışmaları başladı.

Adına Sanat Akademisi Kurulacak

1970’li yılların başında gelip yaşamaya başladığı Bodrum’un begonvillini, evlerini, yaşamını resmeden ve daha sonra Bodrum ressamı olarak anılmaya başlayan Mehmet Sönmez adına ailesi bir sanat akademisi kurma çalışmalarına başladı. 

Ressam Mehmet Sönmez’in oğlu Sinema ve televizyon yönetmeni Ahmet Sönmez, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Babam Mehmet Sönmez 70’li yılların başında Bodrum’a geldi. Resimleriyle Bodrum’u çizmeye çalıştı. Begonvil rengini ya da Bodrum denizinin mavisini bana göre kağıda en güzel aktaran ressamlardan biri oldu. Ben Bodrum’a çok ilham verdiğini düşünüyorum. Bodrum da ona çok ilham verdi. Okullu bir ressam değildi, alaylıydı ama ona rağmen grafikle resmi birbirine çok güzel karıştırıp kendine has özgün bir tarz yarattığını düşünüyorum. Özellikle 70, 80 ve 90’lı yıllarda Bodrum’a gelen kim olursa olsun mutlaka onun bir kartpostalını, bir tişörtünü alırdı.”

Mehmet Sönmez adına Bodrum’da bir sanat akademisi kurmayı planladıklarını dile getiren Ahmet Sönmez, sözlerine şöyle devam etti:

“Onun sanatçılara verdiği ilhamı ve aslında Bodrum’a verdiği ilhamı biraz bu okula da yansıtabileceğini düşündük. Aslında farklı bir şey yapmayı düşünüyoruz. Yapmayı düşündüğümüz şey, hem Bodrum’da yaşayan tüm yetişkinleri kapsayan hem de gençleri aynı zamanda kapsayan bir sanat okulu yapmak. Burada güzel sanatlar dışında bana göre eksikliği olduğunu düşündüğü dijital sanatlar üzerine bir takım eğitimler vermeyi hayal ediyoruz. Hatta bir yıllık sertifika, yani meslek edindirme gibi uzun programlar da hayal ediyoruz. Sağ olsun Ahmet Başkan çok destek oluyor. BOTAV’dan Serkan Bey. Bunlar devamlı görüştüğümüz ve bu işin ilerlemesi için çaba sarf eden isimler. Şu anda yatırımcılardan da destek bekliyoruz ve o konuda araştırmalarımız devam ediyor. Özetle yapmaya çalıştığımız şey hem mesleki anlamda hem de hobi diyebileceğimiz anlamda dijital sanatları da içine ala bir sanat akademisi kurmak. Yer konusunda şu anda çeşitli fikirler var. Burada açıkçası belediyemizin destekleri ile bu iş ilerliyor gibi gözüküyor. Şu anda yer konusunda henüz netleşen bir yer yok ama alternatifler var. Bodrum’un içinde bir yer olacağı kesin” dedi.