Adisyon Hafiyeliği Saçmalığı Sürüyor!

Turizm sektöründe, ekonomik durumu en mütevaziden en yükseğe kadar neredeyse tüm gelir gruplarına hitap eden özelliklere sahip binlerce işletmeye sahip Bodrum'da faaliyet gösteren bazı ultralüks tesislerin fiyat politikaları temcit pilavı gibi ülke gündeminde tartışılmaya devam ediyor. Türkiye ve dünyanın en zengin insanlarının ağırlandığı, ürün fiyatları belli bu tesislere gidip yeyip-içtiklerinin adisyonlarını sosyal medyada paylaşan kişilerin bu gönderileri ulusal medyada da yer bulunca hergün yeni bir konu gündem olmaya devam ediyor.

Adisyon Hafiyeliği Saçmalığı Sürüyor!

Geçtiğimiz günlerde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın yaptığı bir açıklamada kullandığı “Turistin cebindeki parayı sonuna kadar almakla mesulüz” ifadesi de ulusal basında çarpıtılarak gündem olurken, BOTAV Genel Sekreteri Serkan Ceylan da konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yayımladı. "Sahip olduğu büyüleyici taçlar nedeniyle üzerine atılan taşlar, Bodrum'un değerini düşüremez" diyen Ceylan açıklamasında şu ifadeleri kullandı;  

"Değerli basın mensupları, saygıdeğer halkımız. Kalpleri aşkla dolu bir avuç Bodrum insanının yoktan var ettiği ve bugün, ülkemizin en değerli turizm varlıklarından biri olan Bodrum’un üzerine, her yaz sezonu başında olduğu gibi yine taşlar atılıyor. Atılan bu taşların nedeni ise dünya genelinde çok yüksek bir marka değeri olan
Bodrum’a bu nedenle yatırım yapan, ultra lüks otellerimizdeki fiyatlar.

Dünyanın en ihtişamlı, en lüks, en yüksek müşteri profiline sahip olan bu baş tacı otellerimize veya, sektörlerinin en lüks markaları olarak tanımlanan restoranlarımıza giderek yemek yiyen ve ödedikleri hesabı sosyal medyada paylaşarak Bodrum’a taş atanlar, Bodrum’u ve Bodrum insanını tanımayanlardır. Çünkü Bodrum insanının sevgisi ve merhabası, misafirlerinin maddi durumuna, cinsiyetine ve milliyetine göre değişmez. Bodrum’u Bodrum yapan en önemli özellik, budur. Dolayısıyla Bodrum, sadece ultra zenginleri değil; farklı gelir düzeyindeki insanları da çok mutlu edebilecek olan otellerin ve mekanların cennetidir. Tüm dünyanın bildiği bu gerçeğe rağmen, en pahalı tesislerimizin fiyatlarını Bodrum’un fiyat politikası olarak sosyal medyada ilan edenlerin amaçlarını sizlerin takdirine bırakarak, sahibi olduğumuz baş tacı tesislerimizin, mekanlarımızın ve bunların hepsini var eden Bodrumluların adına, sizleri Bodrum’a davet ediyoruz. Sevgi ve saygılarımızla."

ADAM HAKLI BEYLER, DAĞILABİLİRİZ...

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın geçen hafta yapılan bir toplantıda sarf ettiği "Son günlerde işletmelerimizin fahiş fiyat uyguladığına dair bir karalama kampanyası yürütülüyor. Buraya dünyanın en zengin insanlarının da geldiğini göz önünde bulundurmalıyız. Bu insanların beklentilerine göre hizmet sunulan yerler de var. Bodrum’un bu işletmelere de ihtiyacı var turistin cebindeki parayı sonuna kadar almakla mesulüz" ifadesi tartışılmaya devam ediyor. Son olarak konuyu köşesinde gündeme getiren Gazeteci Ahmet Hakan, Aras’ın hak vererek “Adam haklı beyler. Dağılabiliriz” dedi. 

Başkan Aras’ın konuşmasında sarf ettiği “Turistin cebindeki parayı sonuna kadar almakla mesulüz” ifadesi, ulusal basında geniş yer buldu. Kimi mecralarda Aras’ın sözleri farklı şekillerde yorumlanarak adeta linç kampanyası başlatıldı. Son olarak tartışmaya katılan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan Hürriyet’teki köşe yazısında şu sözlere yer verdi:

"Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şöyle demiş:

“Biz turistin cebindeki parayı sonuna kadar almakla mesulüz.”

Söylenen sözün başına, sonuna, ortasına, bağlamına bakmadan... Tek bir cümleyle yargılama hastalığı nedeniyle, gelen geçen Bodrum Belediye Başkanı’na saydırdı da saydırdı.

Oysa Başkan’ın söyledikleri tam olarak şunlardı:

- Burası turizm memleketi... Dünyanın en zengin insanları buraya geliyor. İşinsanları, sanatçılar, oligarklar, prensler... Beklentileri çok yüksek. Belki altın tabakta döner yemek istiyorlar. Bodrum’da onu da sunacak yerler var.

- Her yere gitmek zorunda değiliz. Ben Türkbükü’ndeki bir işletmeye gitmek zorunda değilim. Ama orayı da seçenler var. Bodrum’da her şey ucuz olsun dersek parayı harcayacak turist Santori’ye gider, Mikonos’a gider. Bodrum’a gelmez.

- Biz turistin, vatandaşımızın demiyorum, cebindeki parayı sonuna kadar almakla mesulüz. Adam cebine parayı koymuş gelmiş. Niye harcamasın? Bir dönere 100 bin TL vermek istiyorsa, versin yesin. Bana ne? Ama Bodrum’da 20 TL’ye de döner var.

Adam haklı beyler. Dağılabiliriz.”