ADLİ TATİL SONA ERDİ

20 Temmuz günü başlayan adli tatilin sona ermesiyle 2013-2014 yeni adli yılına düzenlenen...

ADLİ TATİL SONA ERDİ
20 Temmuz günü başlayan adli tatilin sona ermesiyle 2013-2014 yeni adli yılına düzenlenen törenle girildi.

Sabah saatlerinde Bodrum Adliyesinde düzenlenen törene, Cumhuriyet Başsavcısı Hayati Keskin ev sahipliği yaptı.

Törende Adliyede görevli Hakimler, Savcılar, Adli personel, Baro temsilcisi Av. Cavidan Karaöz ÖZYİĞİT ile çok sayıda avukat, Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Akgün, İlçe Jandarma Komutanı J.Yarbay Hakan Demirörs, Sahil Güvenlik 1 Nolu Bot Komutanı Seyir Kıdemli Başçavuş Melih Geçgil, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özcan, Orman İşletme Şefi Önder Barut, Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Oğuz Şahiz, İlçe Müftüsü Emin Arık, MHP İlçe Başkanı Asım Başaran hazır bulundu.

Atatür büstüne çelenklerin konulmasıyla başlayan program konuşmalarla devam etti.

İlk olarak kürsüye gelen Bodrum Baro Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz ÖZYİĞİT yaptığı konuşmada hukukun bağımsız olmadığını iddia etti. Özyiğit, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Her geçen gün sorunların artarak devam etiği yargı sistemimiz bugün tatilden çıkıyor. Hepimizin çok açık yapabildiği tespit ve değerlendirmelerle, Hukukun üstünlüğü, Hukuk Devleti, Yargı Bağımsızlığı ve Yargıç Güvencesi gibi temel ilkeler de ki ortaya çıkan sorunlar bir bir gözden geçirildiğinde bir önceki yıla göre yargıdaki sorunların daha da arttığı görülmektedir. Sadece yargıdaki sorunların değil, mesleki sorunlarımızın da olumsuz yönde giderek yükseliş gösterdiği, çözüm önerilerimizin dikkate alınmadığı, hukuksuzluğun meşru sayıldığı bir ortamda yeni bir adli yıla merhaba demekteyiz. Geçmiş adli yılda, yargıda yaşanan hukuksuzluklar, barolara ve avukatlara yapılan saldırılar, baroların bertaraf edilmesi çalışmaları, yeni adli yılın adil bir yıl olmayacağı endişesini doğurmaktadır" dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Cumhuriyet Başsavcısı Hayati Keskin konuşmasına, adliye binasında görevli mahkeme ve personel mevcudu açıklayarak başladı, Hayati Keskin, şöyle dedi:

"Mevcut adliye binamızda 5 Asliye Hukuk, 2 Sulh Hukuk, 4 Asliye Ceza, 4 Sulh Ceza ve 1 İcra Mahkemesi olmak üzere 16 Mahkeme bulunmaktadır. Bu 16 Mahkemede 16 Hakim'in yanı sıra Cumhuriyet Başsavcılığımızda, 1 Başsavcı ile beraber 14 Cumhuriyet Savcısı, 11 Yazı İşleri Müdürü, 83 Zabıt Katibi, 1 Adli Sicil Şube Müdürü, 13 Mübaşir, 2 Hizmetli, 2 şoför, 2 teknisyen, 1 kaloriferci ve 9 hizmetli olmak üzere toplam 165 kişi adliyemizde görev yapmaktadır. Bu mevcut kadro ile iş yükünü karşılamaya çalışmaktayız" dedi.

Yeni adli yıl açılışında, Bodrum adliyesinin iş yükünü gösteren grafikler eşliğinde konuşmasını yapan Cumhuriyet Başsavcısı Hayati Keskin Bodrum'un adli açıdan sorunlarını şöyle sıraladı;

"Birinci olarak yargı çevresinin 1. Bölge yapılması, ikinci olarak Ağır Ceza Merkezi olması, eksik olan yardımcı personel sayısının tamamlanması, ilçeye yerleşim yeri dışında yeni bir cezaevi inşa edilmesi, Hakim ve Savcılar ile özellikle diğer yargı çalışanlarının lojman ihtiyacının giderilmesi, adliye binasının yakın gelecekte ihtiyaca cevap veremeyeceği öngörülmektedir. Şimdiden mevcut binanın arka kısmında, hazineye ait arsanın adliye arazisine tahsis edilmesi gerekmektedir" dedi.

2013-2014 yeni adli yıl açılış programı hazırlanan kokteyl ile devam etti.