Ağaç Katliamına Ortak Tepki!..

Bodrum’da şehit pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu anısına yapılan çeşmenin yanına, yine şehidin anısına dikilen ağaçların kesilmesi, şehit ailesini isyan ettirdi. Ağaçların kesildiği noktaya yenileri dikildi.

Ağaç Katliamına Ortak Tepki!..

Şehit Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu, 16 Mart 2012 tarihinde görev yaptığı Afganistan’da Sikorsky tipi helikopterin düşmesi neticesinde, 11 silah arkadaşı ile birlikte şehit oldu. Şehidin Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi Aratepe Mevkii’nde yaşayan ailesi, bulundukları sokağa şehit oğullarının anısına bir çeşme yaptırdı, yanına da benjamin ağaçları dikti. Aile, oğullarının şehit olduğu yıl diktikleri ağaçların bakımını ve sulamasını kendileri yaptılar.
  
O ağaçlardan 7 tanesi önceki gece, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatlerde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce kesildi. Sabah uyandıklarında şehit oğulları anısına diktikleri ve özenle baktıkları ağaçların kesildiğini gören anne Nesrin Barutçu ve baba Fevzi Barutçu büyük üzüntü yaşadı. Olaya ilgili soruşturma başlatıldı. 

Bugün öğle saatlerinde Bodrum Belediyesi tarafından, ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi için çalışma başlatıldı. Etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, başkan yardımcıları, şehidin ailesi ve vatandaşlar katılarak Benjamin ve begonvil ağaçları dikti. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ağaçların kesilmesinin bir şiddet göstergesi olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Ağaç kesiminin hiçbir şekilde bir açıklaması olamaz. Bir şiddet göstergesidir. Özellikle toplumumuzda kadına şiddet, çocuğa şiddet ya da toplumsal şiddet her ne ise; ağaca yapılan, sokak hayvanlarına yapılan, doğaya yapılan bu türlü müdahaleler de şiddet kapsamına girmektedir. Bunun herhangi bir şekilde bir açıklaması ya da mazereti olamaz. Tabi ki önemli olan bir husus da burada bir şehit çeşmemizin bulunması. Şehit Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu arkadaşımız, 2006’da Kara Harp Okulu’nda mezun olduktan sonra TSK’nın yurt içi ve yurt dışı görevlerinde onurla gururla başarıyla görev yapmış bir kardeşimizdir. Daha sonra 2012 yılında Afganistan’da görev yaparken kullandığı Sikorsky tipi helikopterin düşmesi sonucu 11 kahraman silah arkadaşıyla beraber şehit olmuştur. Bu çeşme de ailesi tarafından buraya yapılmış, bu ağaçlar da onun ruhunu ve hatırasını yaşatmak için buraya dikilmiştir" dedi.

Yapılan bu işin bir ağaç katliamı olduğunu ve aynı zamanda şehidimizin de hatırasına büyük bir saygısızlık yapıldığını ifade eden Başkan Aras, “Buraya duyarlı yöneticilerimiz ve vatandaşlarımızla birlikte bu vandallığı kınamak ve aynı zamanda kesilen ağaçlara karşılık da ‘burayı orman yapacağız’ düşüncesiyle geldik. Biz şehitlerimizi yaşatacağız ve onların anılarına sahip çıkacağız. Kamuoyu bilsin ki şehidimizin adına Bodrum’a çok büyük bir orman oluşturacağız. Tabi ki yapanın yanına da kar kalmayacak, onlara da gerekli yaptırımı uygulayacağız” diye konuştu.

16 yıldır TEMA Vakfı’nda aktif gönüllü olarak görev alan ve ağaç dikimi esnasında çok duygulandığı görülen şehidin annesi Nesrin Barutçu, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bu ağaçları biz buraya çevresi güzelleşsin diye diktik. O zaman yol da yoktu burada. Çevremizi güzelleştirmek için uğraştık. Buraya benim eşim her gün gelip sabah çevre temizliğini yapıp sular öyle dönerdi. Bu çeşmeden bütün Yalıkavak faydalanıyor. Bütün mahalle, herkes su alıyor buradan. Yani burada bu işlemi yapmış olmak için biraz vatana ihanet etmiş olmak lazım. Yani biz vatanımıza bir takım şeyleri yapmaya çalışırken bunların gece yarısı, üstelik sokağa çıkma yasağı varken gelip katletmesi insan katletmekten bence daha kötü diye düşünüyorum. Çünkü bitkilerin de canı var. Ben en son şunu söylemek istiyorum, bitkiler, hayvanlar ve insanlar… Herkes birarada yaşamak zorunda. Herkes insanları da kabul edecek, bitkileri de kabul edecek, hayvanları da kabul edecek. Çünkü biz insanız. Topluma her zaman yararlı olmak zorundayız.”

Şehidin babası Fevzi Barutçu ise üzüntüsünü şöyle dile getirdi:

“Onlara emek verdik, budadık, suladık. Çok güzel ağaç oldular ama maalesef böyle vandalca katletmişler. Bu sadece ağaca değil tabiata, insanlığa, vicdana sığmayan, şehide yapılan bir harekettir. Bunu yapan yani Vandal şehide hakaret etmiş oluyor. Onun hatırasını zedelemiş oluyor. Biz bu yüzden çok üzgünüz. Bu ekilen ağaçları yerine yenilerini ekeceğiz. Biz ekmeye devam edeceğiz. Bu ülke yeşil olsun, güzel olsun. İnsanlar yeşil ülkede yaşasın. Değerlerimize, hatıralarımıza şehitlerimize sahip çıkalım.”