AĞAN DA GIDA A.Ş. TARTIŞMALARINA KATILDI

Bodrum Belediyesi Eski Başkanı Mazlum Ağan da Gıda AŞ tartışmalarına düzenlediği...

AĞAN DA GIDA A.Ş. TARTIŞMALARINA KATILDI
Bodrum Belediyesi Eski Başkanı Mazlum Ağan da Gıda AŞ tartışmalarına düzenlediği basın toplantısıyla katıldı.

Mazlum Ağan, basın toplantısına başlarken, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un 15 Mayıs'ta düzenlediği olağanüstü meclis toplantısında Gıda A.Ş. ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından şirket olarak bir basın toplantısı yapma gereği duyduklarını söyledi.

Ağan, "Hepimiz biliyoruz ki, 29 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanlığı ve meclis üyeliğiyle ilgili durum, bu seçim sonucu ile belli oldu. Biz de Bodrum Belediyesi Gıda Şirketi'nde yönetici olarak görevimiz Ekim ayına kadar devam edecek olmasına rağmen, biz 28 Nisan 2009 tarihinde Bodrum Belediye Başkanlığı'na yazı göndererek olağanüstü genel kurul yapılma kararı aldık. 29 Mayıs 2009 tarihinde olağanüstü genel kurul kararı aldık ve belediyemize de yazımızı gönderdik. Yazımızda da belirtilen tarihte yapılacak genel kurulda Belediye Gıda AŞ'yi temsil edecek temsilcinin ve yeni yönetim kurulu üyelerinin meclis kararıyla belirlenerek şirketimize bilgi verilmesini arz ederiz diyerek bir dilekçe yazdık. Hem olağanüstü genel kurul yapma kararını hem de temsilcilerin meclis kararıyla tespit edilmesini istedik ve yazımızı gönderdik. Bizim görevimiz Ekim ayında bitecekti, biz erken genel kurul kararı aldık ve yapılacak olan genel kurul sonrasında şirketi de teslim etmek istedik." diye konuştu.

Bodrum Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Bodrum Belediyesi Gıda A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mazlum Ağan, Bodrum ve Bodrum Belediyesi adına son 8 yılda 4 milyon TL yatırım yapıldığını, 2 milyon TL yatırım finansmanının ise şirketçe karşılandığını bildirdi.
Ağan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1993 yılında fırın işletmesi olarak kurulan şirketin, Bodrum yararına yatırım faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. Şirketin 1993 yılında 8 çalışanı olduğunu bugün bu rakamın 155'e çıktığına işaret eden Ağan, '' O zaman işletme sayısı 1 olan şirketin bugün 10 işletmesi var. Şirket sayesinde Bodrum için iş sahaları yaratılmıştır'' dedi.

Şirketin, kullanılan sistemlerle, işletmelerinin gelir ve giderlerini anında raporlayan, yönetebilen tüm bilgilerini kamuya açabilen şeffaf bir hale getirildiğini belirten Ağan, şöyle devam etti:

''Otogar, bilgi işlem sistemi ile çalışmakta, elektrik ve su hizmetleri ön ödemeli kartlı sistemle tüketiciye ulaştırılmaktadır. Otopark işletmeleri plaka tanıma sistemi ile çalışır hale getirilerek ücret tahsilatları da plaka kaydı ile yapılmakta, aynı sistemden mal ve can güvenliği de en üst düzeyde sağlanmaktadır. Bütün bu işletmeler uygulanan sistemler ile sıfır hata ve düzenli muhasebe kayıtları ile çalışmaktadır.''

Ağan, şirket tarafından denizcilik sektörüne yapılan yatırımların Bodrum'un gururu olduğunu, yüzer iskelelerin kalite belgeleri ile uluslararası normlara getirildiğini, bu üretim ile Türkiye'nin iş aradığı ortamda istihdam ve yeni bir iş kolu yaratıldığını dile getirdi.

Şirketin mali tablosu hakkında bilgi veren Ağan, şunları söyledi:

''Tüm bu yatırımlar, sosyal ve kültürel etkinlikler, eğitim öğretim ve spora verilen destekler ile Bodrum ve Bodrum Belediyesi adına son 8 yılda 4 milyon TL yatırım yapıldı. 2 milyon TL yatırım finansmanı şirketçe karşılandı. Geçmişe dönük borçlar ise bir dengede tutuldu. Yüzde 99 sermayedar Bodrum Belediyesi'nden 3 milyon TL sermaye artırımı, yatırımlar ve geçmiş borçların karşılanması için talep edilmiş, ancak bu talebin 1.5 milyon TL'si karşılanabilmiştir. Bu tutar nakit karşılığı değil, belediyenin kira alacaklarından mahsup edilmiştir. Şirketin Bodrum Belediyesi'nden yaptığı yatırımlar karşılığı 1.5 milyon TL sermaye alacağı vardır.''

AĞAN: "İŞLERİNE GELENİ GÖRÜYORLAR, BÖYLE ŞEY OLMAZ"
Her yaptıkları yatırımın Bodrum halkı ve Bodrum için yapıldığını belirten Mazlum Ağan, "Burada yaptığımız yüzer iskeleyi, kapalı spor salonunu, kafeteryaları, futbol sahasını, yüzme havuzunu, yelken kulübünü, bütün bu yaptıklarımızı hiç gündeme getirmeyeceksiniz, görmemezlikten geleceksiniz sadece işinize geldiği noktalarda bilgileri alacaksınız ve kamuoyunu bu şekilde bilgilendireceksiniz. Böyle birşey olur mu... Kaç yıllık bir şirket bu, 16 yıllık bir şirket. Bir tek fırın için kurulmuş ama bugün 10 işletmesi var ve bütün yaptığımız hizmetler Bodrum için, Bodrum halkı ve Bodrumun geleceği içindir." dedi.

Belediye Gıda Aş'de belediyeyi temsilen seçilen kişi ve yönetim kuruluna bugüne kadar Bodrum Belediye Meclis'nin karar verdiğini ifade eden Mazlum Ağan, "Burada başkan bir görüş de var tabi, ancak biz bildiğimiz şekilde bunu yapıyoruz. Bunun eksikliği yanlılığı varsa da hukuğa gidilir." şeklinde konuştu.

1993 tarihinde dönemin Belediye Başkanı Emin Anter'in girişimi ile kurulan Bodrum Belediye Gıda A.Ş.'de toplam 90 bin hissenin; 89 bin 396'sı Bodrum Belediyesi'ne ait. Diğer hisselerin dağılımı ise şöyle: Gündoğan Belediyesi 151 hisse, Bodrum Şöförler Odası 151, Bodrum Esnaf ve Santkarlar odası 151 hisse, Ertan Aras 151 hisse.

Basın toplantısına Mazlum Ağan'ın yanısıra, yönetim kurulu üyeleri olarak belediye meclisi tarafından geçen dönem seçilmiş olan Ayşe Turan Odabaşı , Burhanettin Ercan, Deniz Koca ile şirket kurucu hissedarı Ertan Aras katıldı.