Ağaoğlu'ndan, Beklentiler Semineri...

Ekonomist-Yazar Ali Ağaoğlu, Bodrum Ticaret Odası’nda (BODTO) ekonomide beklentiler üzerine bir seminer verdi. 

Ağaoğlu'ndan, Beklentiler Semineri...

Ekonomist-Yazar Ali Ağaoğlu, Bodrum Ticaret Odası’nda (BODTO) ekonomide beklentiler üzerine bir seminer verdi. 

BODTO Ekonomi Sohbetleri kapsamında Küresel ekonomik ve finansal gelişmeler, küresel ve bölgesel gelişmelere bağlı olarak Türkiye ekonomisinde 2020 beklentileri ve gelecek 10 yılda bizleri neler bekliyor? Konu başlıklarında yaklaşık 2 saat boyunca katılımcılara bilgi aktaran Ali Ağaoğlu, 2019 için potansiyel avantajları aktardıktan sonra “potansiyel risklerimizi sıralarsak Trump, AB ve ABD ile ilişkiler, ABD’de Zerrab davası, Suriye’ye askeri müdahale (Rusya), S400-F35 açmazı, enflasyondaki katılık, popülist politikalar, Parasal Politika ve MB, Yükselecek Hazine Borçlanması ve olası Erken Seçim mi? İleride petrol yerini başka alternatiflere bırakırken, ekonomi bilimi açısından yapay zeka ile artık kullandığımız paralar da değişecek. Tüm bu senaryolara karşı hazırlıklı olmalı inovatif, yenilikçi ve aklı kullanarak planlama yapmalıyız. Hayaller çok uzakta değil” diyerek oldukça geniş bir yelpazede önemli değerlendirmelerde bulundu.
 
BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut S. Kocadon, Ali Ağaoğlu ve Bülent Yurdalan olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür edip, işletmelerin ticaret hayatlarının sürdürülebilirliği için ekonomiyi doğru okumanın önemini vurgularken, gelecek dönemde ortaya çıkabilecek riskler ve tehditlere karşı önlem almanın gerekliliğine değindi. Kocadon, Bodrum Ticaret Odası Ekonomi Sohbetlerinin ilerleyen tarihlerde devam edeceğini söyledi.
 
Seminer Ali Ağaoğlu’nun sunumunun ardından soruların cevaplandırılması ve BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut S. Kocadon’nun teşekkür plaketi takdim etmesiyle son buldu.

Seminer sonunda Kent Haber’e konuşan Ali Ağaoğlu, şunları söyledi:

“Doların 2019 sonuna kadar kopup gitmesini beklemiyorum. Benim yılbaşındaki tahminim de 6.15-6.30 arasında yılı bitirmesiydi. Ama şu anda faiz hareketleri ve yurtdışından gelen bir takım şeylere baktığınızda 6’nın altında bir seviyede kapatacağız. Çok önemli bir hareket olmayacak. 2020 yılında hazine borçlanması ve yurtdışındaki para girişlerine bağlı olarak bir miktar hareketlenme olur ama onun da ikinci çeyrekten itibaren olmasını bekliyorum. Şimdilik böyle çok kopup gitmesini beklediğim bir durum yok. Normal enflasyona bağlı olarak bir devalüasyon süreci olur. 2020’nin ilk yarısına kadar sert bir hareket olmasını beklemiyorum.”

Açıklanan enflasyon rakamları ile ilgili değerlendirmelerini sorduğumuz Ali Ağaoğlu, “Ben ona açıklanan enflasyon ile hayat pahalılığı arasındaki fark olarak bakıyorum. Onunla ilgili ‘Hesaplanan enflasyon, hissedilen enflasyon diye bir yazı yazdım. Hesaplanan enflasyon 428 tane malın bir önceki döneme göre artışı, azalışını gösteriyor. Ama hayat pahalılığı dediğiniz kişilerin karşı karşıya kaldıkları enflasyon. Yani erkekler traş bıçağı fiyatı arttığı zaman mutsuz olurlar ama kadınları hiç ilgilendiren bir durum değildir. Sizin harcadığınız kısmın fiyatlarının artması, tüketim tercihlerinize göre yaptığınız harcamaların artışı sizi etkiliyor. Çarşı Pazar bizim mecburen günlük tüketimimizin en fazla olduğu alan olduğu için oradaki artışı daha fazla hissediyoruz ama onların tüm enflasyon paketi içerisindeki ağırlığı az olduğu için hesaplanan enflasyon doğal olarak düşük çıkıyor. Bizim hissettiğimiz enflasyon daha yüksek oluyor. Bu aradaki fark yakın zamanda kapanacak gibi görünmüyor” dedi.

Ağaoğlu, önümüzdeki dönemde ekonomimizin düzelip düzelmeyeceği ile ilgili soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Yarından hiçbir zaman umut kesilmez ki. Bu semineri yarın her şey çok güzel olacak diye bitirdim çünkü umut olmadığı zaman yaşamamız çok zor olur. Düzelmesi için imkanlar var ama yakın zamanda özellikle Suriye meselesi çözülmeden kolay kolay bir adım atılacağını düşünmüyorum. Suriye derken Suriye, AB ve Amerika ile ilişkiler ve Doğu Akdeniz’deki gaz konuları çözülmeden kolay kolay hızlı bir toparlanma olmasını beklemiyorum” şeklinde konuştu.