AĞLARA BU KEZ CARETTA CARETTA TAKILDI

Bodrum'da balıkçıların ağına takılan Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağası, yeniden...

AĞLARA BU KEZ CARETTA CARETTA TAKILDI
Bodrum'da balıkçıların ağına takılan Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağası, yeniden denize salındı.

Alınan bilgiye göre, Bodrum Kalesi yanında ava çıkan küçük bir balıkçı teknesinden atılan ağlara bu kez balık yerine, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan ve koruma altında olan Caretta Caretta türü deniz kaplumbağası takıldı.

Önceki gün akşam saatlerinde teknesi ile avlanmaya çıkan Hüseyin Balay isimli balıkçı, ağlarını topladığı sırada bir ses duydu. Ağını çekmeye devam eden Balay, tekneye bir deniz kaplumbağasının geldiğini gördü.

Kaplumbağayı hemen ağdan kurtarıp Kumbahçe balıkçı barınağına getiren Balay'ın arkadaşları, İlçe tarım müdürlüğüne telefonla haber verdi. Deniz kaplumbağasının canlı olduğunu öğrenen yetkiler kaplumbağanın yeniden denize salıverilmesini istedi. Olay yerine gelen Bodrum Belediyesi zabıtasının kontrolü altında denize salınan Caretta Caretta denizde yüzerek gözden kayboldu.

Deniz kaplumbağasını kucaklayarak balıkçı teknesinden denize salan Belediye Kafe yöneticisi Birol Aydemir, kaplumbağanın yaklaşık 15 kilo ağırlığında olduğunu ve hiçbir yarası bulunmayıp sağlıklı göründüğünü söyledi.