Ağlarına Malta Palamudu Takıldı

Bodrum’da bir balıkçının ağlarına malta palamudu takıldı.

Ağlarına Malta Palamudu Takıldı

Yalıkavak Mahallesi’nde yaşamını sürdüren ve 15 yıldır balıkçılık yapan Cafer Acar, Gümüşlük açıklarına ağ attı. Bir süre sonra ağlarını toplayan Acar, ağda daha önce hiç görmediği bir balık türüyle karşılaştı. Ardından ağda aynı balıktan bir tane daha olduğunu gördü. 

Üzerinde siyah geniş çizgiler bulunan yaklaşık 1 kilo ağırlığındaki balıkla ilgili araştırma yapan Cafer Acar, bu türün Malta Palamudu olarak adlandırıldığını öğrendi. 

Kent Haber’e açıklama yapan Cafer Acar, “15 yıldır balıkçılık yapıyorum. Daha önce bu türü hiç görmedim. Köpek balıklarının altında gezen bir balıkmış. Ağlarıma 2 tane takıldı bundan. 1’er kilo ağırlığında. Üzerinde zebrayı andıran çizgiler var. Balıkları kooperatife verdim, büyük ihtimalle satılmıştır” dedi. 

MALTA PALAMUDU

Bazen gemilerin altında, genelde köpek balıklarına ve vatozlara eşlik ederek yüzen, çevik hareketli bir balıktır. Takip ettiği büyük balıkların cildinde bulunan parazitlerden ve onların yemek yerken etrafa sıçrattıkları parçalardan beslenir, ama bunun yanında yosunlar, deniz kurtları ve kabuklular ile de beslenir. Küçük malta palamutları hatta köpekbalıklarının ağızlarına girip onların dişlerinin arasına sıkışmış kalıntılarını yerler. Ortalama 40 cm. boyda olur. Sonbaharla kış ayları arasında üreme yapar. Etinin gıda değeri yoktur.

Eski yunan denizcileri, gemilerine malta palamutları eşlik etmeye başladıkları zaman karaya yaklaştıklarına ve bu balıkların onlara limana varmaları için kılavuzluk ettiklerine inanırlarmış, ve bu yüzden onlara "pilot balıkları" derlermiş.