Ahmet Aras’dan Cesur Başlangıç

31 Mart seçimleri sonucu Bodrum Belediye Başkanlığına seçilen Ahmet Aras yapılan ilk meclis toplantısında cesur söylemlerle kamuoyunun takdirini kazandı.

Ahmet Aras’dan Cesur Başlangıç

31 Mart seçimleri sonucu Bodrum Belediye Başkanlığına seçilen Ahmet Aras yapılan ilk meclis toplantısında cesur söylemlerle kamuoyunun takdirini kazandı.

Kocadon döneminde 20 dakikada biten meclis toplantılarının aksine, demokratik bir yönetim tarzı gösteren Ahmet Aras, toplantı işleyişi ve mevzuat konusunda da alışılmışın dışında uygulamalar yaptı.

10 yıldır hizmete susamış Bodrum’da acil yapılması gereken alt yapı hizmetleri bir yana, imar yolsuzlukları ve rantiyeci sermayeye karşı net tavrıyla da Bodrum halkının gönlünü kazanmasını bildi.

Komünist Başkan Maçoğlu; ilk iş olarak belediye binasının etrafındaki duvarları yıkmıştı. Bodrum Belediye Başkanı, özel sektöre ait bir otelin kamu alanına yapılan duvarını yıkarak başladı ilk icraatına.

Dün yapılan meclis toplantısında yaptığı konuşmalar, siyasi nezaketi önceleyen tavırlarıyla adeta ezberleri bozan Aras Başkan, biz basın mensupları açısından da sınırsız bir krediyi sonuna kadar hak ediyor.

Belediyecilik deneyimi olmaması, örgütü yeterince tanımıyor olması seçimler öncesi onun açısından belki soru işaretleriydi ama seçildikten sonra bu kararlı ve samimi tavrını sürdürürse, bu söylediklerimiz sorun değil, belki de avantaj olacaktır.

Daha baştan yatırımcı adıyla Bodrumu bir rant alanı haline getiren finans çevrelerine karşı kapıları kapatması bir yana, muhalefetle olumlu diyalog kurma, Büyükşehir ve bakanlıklarla işbirliği isteğiyle çok önemli başlangıç yaptığını söyleyebiliriz.

Geçmişte; kibirli, üstenci tavırları ve tek adam zihniyetiyle belediye yönetmeye kalkanlara alışmış Bodrum halkı, şimdi karşılarında heyecanlı, dinamik, samimi ve kararlı bir başkan görünce biraz şaşırdılar doğrusu.

Samimiyetini topluma da hissettiren ve çalışma azmini çevresine yansıtan bir Belediye Başkanı olarak Ahmet Aras; bu tavırlarını sürdürmesi halinde sonuna kadar desteklenmelidir.

Muhalefet meclis üyelerinden bir engelleme ya da defans uygulanacağını sanmıyorum. Asıl sorun CHP li siyaset bezirganlarının, rantiyecilerin tepkisi ne olacak, ona bakmak gerekiyor.

CHP meclis grubunun da belli bir süre alacağı tüm kararlarda başkan Aras’ın arkasında durması gerekir. İlk zamanlarda kimi mevzuat eksiklikleri, uygulama hataları olabilir ama her şeyde olduğu gibi yerel yönetimlerde de niyet ve kararlılık önemlidir.

Ahmet Aras’ta da bu niyet ve kararlılığın olduğunu yalnızca biz değil, tüm Bodrum halkı görüyor.

“Gölge etme, başka ihsan istemem”

Uzun yıllardır Bodrum da siyasetten nemalanan, güç ve iktidar kimdeyse onun yanında yer alan kasaba siyasetçilerinden kurtulmak için de bir fırsat doğdu.

Belediye’den, onun imkanlarından yeterince yararlanamayan, yani siyasetten nemalanamayan bu asalaklardan CHP ancak o zaman kurtulur. Siyasetten beslenemeyenler, siyaseti beslemezler.

Siyasi parti, ideoloji, toplum çıkarları, Bodrum’un yararları onları hiç ilgilendirmez.

İlk fırsatta başka bir güç odağı arar ve oraya sığınırlar.

Bu yüzden Sevgili Başkan Aras, sen iyi belediyecilik, halkçı, katılımcı, şeffaf, sosyal belediyecilik yaparak yalnızca Bodrum'a hizmet etmiş olmayacaksın. CHP 'yi de bu çıkar güruhundan temizlemiş olacaksın.

Belki o zaman parti dışında kalmış, birikimli, donanımlı, inançlı, yurtsever insanlar CHP'de politika yapacak ortam ve fırsatı bulurlar.

Ancak işin o kadar da kolay değil kuşkusuz.

Emek harcamadan kazanmaya alışmış güçlü bir siyaset lobisi olacak karşında.

Uzun yıllardır köşe başlarını öyle tutmuş, öylesine yerleşmişler ki suyun başına, pek kolay pes etmeyecekler biliyorum.

Ama sen bu dürüst, samimi, yansız, kararlı tavrını sürdürürsen inanıyorum ki, Bodrum’un gerçek demokratları, sivil toplum kuruluşları, hangi siyasi görüşten olursa olsun, tüm Bodrum sevdalıları senin yanında olacaktır.

Bir medya mensubu ve Bodrum da yaşayan, yaşadığı coğrafyaya katkı sunmaya çalışan, sorumlu bir yurttaş olarak her koşulda, yapacağın her olumlu proje, atacağın her doğru adımda sonuna kadar yanında olacağım.

Bodrum’u ekonomisi, kültürü, tarihi ve sanatsal değerleriyle besleyen tüm Bodrum halkını da Bodrum'dan beslenen, onun tüm değerlerini talan eden yağmacılara, rantiyecilere, siyaset baronlarına karşı Ahmet Aras’a destek olmaya çağırıyorum.