AK PARTİ’DE KİSSEBÜKÜ TOPLANTISI

Uzun zamandan beri Bodrum kamuoyunu meşgul eden Mazı köyü sınırları içerisindeki...

AK PARTİ’DE KİSSEBÜKÜ TOPLANTISI
Uzun zamandan beri Bodrum kamuoyunu meşgul eden Mazı köyü sınırları içerisindeki Kissebükü koyu ile ilgili tahsis ve otel inşaatı konusu Ak Parti ilçe binasında yapılan bir toplantıda masaya yatırıldı.

AK Parti ilçe binasında yapılan değerlendirme toplantısına, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkan Yardımcısı Rüştü Tezcan, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, AK Parti Bodrum ilçe başkanı Yılmaz Algül ve AK Parti Bodrum ilçe yönetim kurulunun bazı üyeleri katıldı.

Kissebükü koyunda yaşanan gelişmeler ile ilgili kısa bir açıklama yapan AK Parti ilçe başkanı Yılmaz Algül, amaçlarının Bodrum’a ve değerlerine sahip çıkmak olduğunu belirterek konuyla ilgili tüm taraflarla görüş alışverişinde bulunacaklarını ve bakanlıklar nezdinde girişimde bulunacaklarını ifade etti. Algül konuşmasında şunları söyledi;

“ Biz bütün beyanlarımızda Bodrum’da ki koylarımıza ve denizlerimizi ticari olarak nasıl kollarız, nasıl faydalı oluruz çabaları ve çalışmaları içerisindeyiz. İnşallah bu endişeleri ortadan kaldıracağız beraber olarak. Bodrum yarımadasında beyanlarımız net ve açıktır, ekolojik yapıyı bozmadan, jeolojik yapıya dokunmadan, sit alanlarımıza dokunmadan, koylarımıza zarar vermeden, koylarımızın üzerine yük getirmeden biz çevreci düşüncelerimizle, Bodrum ve yarımada da tavrımızı net ve açık belirtiyoruz. İlerleyen zamanlarda eksiklerimiz olursa dostlarımız sayesinde bu eksikleri gidereceğiz inşallah. Kissebükü Gökovanın açılan kapısı olarak biliniyor. Eğer orda gerçekten denizcilerimize zarar verecek, denizcilerimizin gelirlerini düşürecek bir çalışma var ise biz bunları Ankara’ya bakanlıklarımıza anlatacağız. Kissebükü konusunun içeriğini daha yeni başladık paylaşmaya” dedi.

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkan Yardımcısı Rüştü Tezcan ise konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede koy ve kıyıların stratejik planlamasının yapılmadığını ve bu durumun uzun vadeli sıkıntılara neden olacağını vurgulayarak şunları söyledi;

“Deniz Turizmcileri ve denizciler olarak Güney Ege kıyılarındaki koyların ve kıyıların stratejik olarak planlanması gerektiğini bu planlamanın korumacı ve sürdürülebilir anlayışla yapılması gerektiğini savunuyoruz. Bu planlamada gün kaybettikçe, geciktikçe kaos ortamı büyüyor ve kaybettiğimiz değerler artıyor. İlçe yönetimi ile beraber tekrar bu planlama konusunda neler yapabiliriz diye bir girişimde bulunuyoruz. Bu planlamanın simgesi de, konunun en temel örneklerinden biride Kissebükü'nün korunması olacak. Bayrağı oradan açarak bütün Gökova ve Hisarönü körfezlerine doğru dalgalandırmaya çalışacağız ” dedi.


Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz ise Kissebükü konusunda Ak Parti İlçe Yönetiminden destek almak için ziyaret ettiklerini ifade ederek Gökova koylarında turizm tesisi yapımına karşı olduklarını vurguladı.Demiröz konuşmasına şöyle devam etti;

“Kissebükü konusunda kendilerinin desteğini almaya geldik. Bodrum’da turizm yapan bütün sektörler denize muhtaçtır. Bodrum’daki turizm denizle vardır. Biz bunu tam algılayamamışız gibi pek çok koyumuzu yapılaşmaya, tesisleşmeye feda etmiş durumdayız. Gökova’nın kale kapısı Kissebükü’dür ve yıllardan beri buralara olan tesis yapma hevesine dur demek lazım. Bunun ana nedenlerinden biri şu ana kadar kıyılarla ilgili bir planlama yapılamamış olmasıdır. Ama bu planlamayı beklerken sahip olduğumuz değerleri kaybetmememiz lazım. Kissebükü’ndeki yatırımcı firmayla geçen hafta bir görüşme yaptık. Buraları 2005’te tahsise çıkıldığında Turizm Bakanlığı’ndan bu tahsisleri almıştık diyorlar. Mahkeme kararıyla orman arazilerinin tahsisi durunca beklemeye geçtik. Bu arada mağdur olduk, Bakanlığı mahkemeye verdik ve mahkemeyi kazandık diyorlar. 2008 yılındaki değişiklerden de böyle bir hak elde edebileceklerini düşünüyorlar. Bakanlık Yalı Belde Belediyesine buranın tekrar turizme açılması yönünde görüş sormuş. Bakanlığın böyle bir niyeti var, orayı tekrar tahsise açmayı düşünüyorlar. Ülkemiz adına turizm adına Kissebükü’nün mutlaka ve mutlaka korunması gerekiyor. Biz tesislere karşı değiliz, ama yerleri çok iyi tespit edilmeli. Zaten gelir elde edilen yerden yanlış yatırımlar yüzünden mahrum olmamamız gerekiyor. Kissebükü deniz turizmi olarak yeterince katma değeri ülkemize sağlıyor” dedi.