Ak Partililerden Yerel Seçim Değerlendirmesi...

Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Ömer Özmen, 31 Mart Mahalli İdareler Seçim sonuçları değerlendirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Ömer Özmen, 31 Mart Mahalli İdareler Seçim sonuçları değerlendirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Ömer Özmen, Bodrum halkının kendilerine muhalefet görevi verdiğini ve olumlu işlerin yanında, yanlış işlerin ise sonuna kadar karşısında duracaklarını söyledi. Özmen'in özellikle kaçak yapılar ve son zamanlarda farklı kesimlerden birçok ismin sık sık gündeme getirdiği "belediye mülkleri" hakkında yaptığı açıklamalar, önemli ve dikkat çekiciydi.

Bitez'de bir otelde sabah kahvaltısında basın mensupları ile bir araya gelen AK Parti İlçe Başkanı Ömer Özmen’e Ak Parti Bodrum Gençlik Kolları Başkanı Burak Gödekmerdan, Cumhur İttifakı Bodrum Belediyesi Meclis üyesi Ayşen Kılıç Bozan ve parti yönetimi eşlik etti.

Basın mensuplarına 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi ile ilgili açıklamalar yapan Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Ömer Özmen, “Seçimlerde Cumhur İttifakı Türkiye genelinde yüzde 52 oy alarak bir şekilde güven oyunu yenilemiş oldu. Ak Partinin yüzde 44.33, Milliyetçi Hareket Partisinin de 7.30 gibi bir oy ile Türkiye genelinde seçimleri tamamladı. 2023 yılına kadar da 4 buçuk yıl var. Artık herhangi bir seçim olmayacağını biliyoruz. Bu süreç içinde de Türkiye’nin zamanı iyi değerlendirerek daha iyi bir yol alacağını düşünüyorum. Muğla’ya gelince Cumhur İttifakı olarak büyükşehirde yüzde 28 buçuk gibi bir oy aldık. Ama büyükşehir meclisine geldiğimizde yüzde 37’ye yakın bir oranımız var. Aynı şekilde o oran büyükşehir adayımızın oranına yansımadı. Bodrum’da da 2014 yılı seçimleri ile karşılaştırırsak bir artış var. Bizim bu seçimde hedeflediğimiz oranlar değil ama 2014 yılında büyükşehirde 15.8’i yüzde 21, mecliste 11 buçuk olan oyumuzu yüzde 18, ilçe belediye başkanlığında da 8 buçuk olan oyumuzu yüzde 16’ya çıkarmış bulunuyoruz. Tabi bu bizim bu seçimlerde hedeflediğimiz bir oran değildi. Ama buna rağmen bir artış var. 2018 yılı genel seçimlerine de baktığımızda Ak Partinin burada oylarını konselize ettiğini görüyorsunuz” dedi. 

“BODRUM BİZE MUHALEFET GÖREVİ VERDİ”

Oluşan meclis yapısında CHP’nin dışında İyi Partinin olduğunu söyleyen Özmen, “Bunlar zaten Türkiye genelinde ittifak yaptılar. O yüzden onları tek olarak görmek lazım. Bodrum halkı da burada bize muhalefet görevi vermiş bulunmaktadır. Bu arada ben yeni başkan ve meclis üyelerini tekrar tebrik ediyorum. Yeni görevlerinde hepsine başarılar diliyorum. Bodrum’a hayırlı hizmetler yapmalarını diliyorum” diye konuştu. 

Geçen Pazar günü yapılan ilk meclis toplantısı ile ilgili de konuşan Özmen, “Bildiğiniz gibi ilk meclis toplantısı yapıldı. Görevlendirmeler, komisyonlar yapıldı. Şimdi burada belediye başkanının bazı açıklamaları vardı. Bunların birkaçı ile ilgili bir şeyler söylemek isterim. Ne demişti belediye başkanımız ‘Belediyede liyakat esaslı görevlendirmeler yapacağını ve hizmette ayrım olmayacağını, adam kayırma, rüşvet, öncelik, torpil gibi ilişkilere girmeyeceğiz, iş takipçiliğine izin vermeyeceğiz, şeffaflık zihinlerde başlar’ diye sözler söylemişti. Bizler de muhalefet olarak bunların takipçisi olacağız. ‘Bodrum’un dağları, tepeleri, mandalina bahçeleri şu anda kontrolsüz yapılaşma ve fütursuzca yapılan beton bloklar ile dolu. İzinsiz ruhsatsız korkunç bir yapılaşma ile karşı karşıyayız. Bunun için kesinlikle önlem alacağız’ demişti. Bunun da takipçisi olacağız ama bir şey hatırlatmak isterim, yıllardır burayı yöneten CHP belediyesi zamanında bu kadar kaçak yapılaşmaya göz yumulduğunu da dipnot olarak söylemek isterim. Bundan sonra biz de bu işin takipçisi olacağız. Bunu imar barışı ile de ilişkilendiriyorlar. İmar barışı iyi niyetle yapılmış ve getirilmiş bir durum. Belediyenin de burada görevi denetimi arttırmak. Burada kanunun belirttiği imar barışı ile ilgili milat bellidir. Belediye başkanımız ve ekibinden de bu konuların denetiminin artırılmasını isteriz. Bizlerde bunların takipçisi olacağız. Olumlu düşündüğümüz konularda da muhalefet değil destekçisi olacağız” dedi.

Özmen Belediyenin gelir gider bilançosunu incelediğini ve bazı kalemlerde tasarruf tedbirlerine gidilmesi gerektiğini söyledi. Belediyeye ait taşınmaz sayısının 338 olduğunu söyleyen Özmen, “Bunun 270 tanesinin kira süresi 10 yılı aşmış. Burada belediye başkanımız biraz daha şeffaf davranıp daha net bilgiler paylaşırsa kamuoyu ile ilgili kira sözleşmeleri ile ilgili acaba kiralar güncel mi, oturanlar kiralayanlar gerçekten hak sahibi mi? İnşallah bununla ilgili de daha şeffaf bir süreç başlar. Bu kadar gayrimenkulü olan bir belediyenin personel maaşlarını ödemede sıkıntı yaratması da bir yönetim zaafıdır diye düşünüyorum. Son 5 yıldır yönetim zaafiyetinden oluşan bir bilanço karşımızda. Her şeye rağmen gecikmeli de olsa bunu kamuoyu ile paylaştılar biz de baktık ve şu an bu görüşlerimizi daha rahat söyleyebiliyoruz. Bu söylediğim hususlarda daha sıkı çalışma olursa belediyenin önümüzdeki günlerde daha rahat hizmet edebileceğini düşünüyorum. Tabi bu borçlarla da büyük yatırımları yapamayacağını ancak belediyenin kendi bütün işlerini yapabileceğini görebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Yeni dönemde Bodrum halkının yararına katkı verecek şekilde bir muhalefet anlayışı benimseyeceklerini dile getiren Özmen, “Ama gördüğümüz yanlışları da her platformda dile getirmekten de çekinmeyeceğiz. Bodrum halkının bize verdiği muhalefet görevini en iyi şekilde yapmak amacımız. Daha önceden Bodrum ile başlattığımız projeler var bunları da ilerki zamanlarda sonuç aldıkça sizler ile paylaşacağım” dedi.

“OLUMLU OLAN HERŞEYE EVET, RANTA HAYIR”

Meclis Üyesi Ayşen Kılıç Bozan ise, “Olumlu olan her şeye evet, ranta hayır diyeceğiz. Muhalefet olarak da inanmadığım bir şeye çok sert bir şekilde hayır ile var olacağım bir bayan olarak. Ama hayvanseverliğim, çocuklarımız, yaşlılarımız, manevi tarafı ben de çok güçlü yer aldığı için, bunlar önceliklerim olacak. Bodrum turizm şehri, çok şanslı insanlarız. Dünyaca tanınmasını istiyorum Bodrum’un. Bu anlamda Bodrum’da birçok eksiklerimiz olduğunun hepimiz bilincindeyiz. El birliği ile bunları düzeltebileceğimize inanıyorum. Belki vakit alacak ama doğru olan her şeye yeniden söylüyorum varım. Rant ya da Bodrum aleyhine olabilecek en ufak bir olumsuz durumda kesinlikle çok sert bir şekilde muhalefet edeceğim” şeklinde konuştu.