Akdeniz Meyve Sineği İle Mücadele Sürüyor

Üretilen meyvelere büyük zarar veren “Akdeniz Meyve Sineği” ile mücadelede, Bodrum ve Köyceğiz’de büyük başarı elde edildi.

Akdeniz Meyve Sineği İle Mücadele Sürüyor

Üretilen meyvelere büyük zarar veren “Akdeniz Meyve Sineği” ile mücadelede, Bodrum ve Köyceğiz’de büyük başarı elde edildi.

Mera ıslahı, tohum ve fide desteği, yerel tohum merkezi gibi farklı birçok alanda üreticiye destek veren Muğla Büyükşehir Belediyesi, bunun yanı sıra tarımsal üretimin düşmemesi için haşerelerle de mücadeleyi sürdürüyor. Bu kapsamda özellikle meyvelere büyük zararlar veren ve üretimin düşmesine neden olan “Akdeniz Meyve Sineği” (Ceratisiscapitata) ile mücadele çalışmaları hız kazandı. Verdiği zarar ile narenciye meyvelerinin ağaçtan dökülmesine ve hasat edilen ürünlerin pazarlanamaz hale gelmesine neden olan bu zararlı böceğin, Muğla tarımsal üretimine verdiği zararı en aza indirmek için Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında bir mücadele programı başlatılmıştı.

BODRUM VE KÖYCEĞİZ’DE BÜYÜK BAŞARI ELDE EDİLDİ

Bodrum ve Köyceğiz’deki narenciye üreticilerine büyük zararlar veren Akdeniz Meyve Sineği için İlk yıl Bodrum’da tarımı yapılan ve yörenin önemli bir ürünü olan Bodrum Mandalinası üzerinde başlatılan mücadele programı, 2018 yılında genişletilerek Köyceğiz ilçesinde de uygulanmaya başlandı. Tamamen ilaçsız bir şekilde yapılan mücadele çalışmalarında önemli sonuçlar elde edildi. İlk yıl yapılan popülasyon tespit çalışmalarına ikinci yıl feromon tuzakları kullanılarak devam edildi. Bu yıl da besin tuzakları ile sürdürülen mücadele çalışmaları önemli ölçüde amacına ulaştı ve Büyükşehir Belediyesince üreticilere dağıtımı yapılan bu tuzaklar sayesinde iki ilçemizdeki Akdeniz Meyve Sineği yoğunluğu büyük ölçüde azaltıldı.