Akordu Bozuk Enstrümanlardan Orkestra Olmaz!

Akordu Bozuk Enstrümanlardan Orkestra Olmaz!

Orkestra, farklı müzik aletlerinden oluşur ve aynı notaları birlikte çalmaları gerekir.

Aksi halde dinleyenleri rahatsız eden, kulağa hoş gelmeyen bir gürültü halini alır müzik.

Oysa müzik, ruhlarımızı dinlendiren, yaşama sevincini artıran, sevgiyi çoğaltan bir eylem.

O yüzdendir ki; her başarılı ekip çalışmasının ardından ”orkestra gibi” denir.

Eğer orkestra doğru ve keyifli müzik yapamıyorsa, orkestra şefi (maestro) duruma el koyar ve tüm müzisyenler aletlerini yeniden akort ederler.

Kötü müzik yapan orkestrayı dinleyenler, gitarist mi hata yapıyor, baterist mi yanlış vuruyor ya da kemancı mı geriden geliyor anlayamazlar.

Kötü müziğin faturası orkestrayı yöneten kişiye çıkarılır.

Sonuçta ekibini iyi yönetemiyordur.

Kendisi çok iyi bir solist, çok ünlü bir sanatçı olabilir ama orkestrada uyum yok ise; yapılan müzik kulakları tırmalar ve alkışlar kesilir.

Belediye gibi çok sesli bir orkestrayı yönetecek başkanın da müzisyenlerine ve aletlerine itina göstermesi, sürekli kontrol altında tutması gerekir.

Daha da önemlisi, her biri farklı ekol ya da gruplarda yetişmiş müzisyenler eğer yeni bir orkestra da çalıyorlarsa o yeni grubun benimsediği müzik tarzını uygulamak zorundalar.

Bu uzun girişten sonra gelelim konunun esasına.

Bodrum Belediye Başkanlığı seçimlerinde sürpriz bir gelişmeyle başkan olan Ahmet Aras, seçimler öncesi kendisi için handikap gibi görünen siyasi geçmişinin olmayışı, Bodrum’dan uzun yıllar ayrı olması gibi özelliklerini CHP’de bir avantaj olarak kullanabilme fırsatını yakalamıştı.

Bodrum’un büyük çoğunluğu gibi ben de hem Bodrum, hem CHP için Ahmet Aras’ı değişim için önemli bir şans olarak görenlerdenim.

İlk günlerden itibaren de kamuoyundan çok büyük ilgi ve destek gördü.

Henüz ortada ne müzisyenler, ne çalgılar, ne de müzik vardı.

Ahmet Aras’ın vizyonuna, kişiliğine, gençliğine ve çalışkanlığına inanan Bodrum halkıyla başlarda çok iyi bir diyalog yakalayan başkan, yaptığı konuşmalar, ortaya koyduğu projelerle Bodrum halkından alması gereken en büyük krediyi de aldı.

Ne zaman ki iş, çalgı ve çalgıcıları belirlemeye, orkestra kurmaya geldi, sorunlar başladı.

Bir ekip olarak Başkan, yardımcıları ve birim sorumlularıyla bir orkestra gibi uyumlu bir çalışma yapmaları beklenirken, önce detone olanlar, ardından nefesi yetmeyenler, sonunda da bu eksiklerini kabullenemeyen kimileri müziğin ahengini de, ritmini de bozdukları yetmiyormuş gibi, suçu dinleyicilere yüklemeye çalışanlar da oldu.

Şimdi hiç kimse çıkıp ta ben hatalıyım demeyecektir.

Hatta kendi hatası, yanlışı görünmesin diye diğer çalışma arkadaşlarını kötülemeye, karalamaya, itibarsızlaştırmaya başlayacaktır.

Sayın Başkan kusura bakmasın, yukarıda saydıklarımın önemli bir sorun olarak artık orkestrayı da, dinleyenleri de rahatsız etmeye başladığını görmek de yarar var.

Orkestra şefi olarak duruma el koymak, yeniden bir ahenk ve ortak müzik kültürü geliştirmek zorundasınız.

Özellikle de yaklaşan CHP İlçe Başkanlığı seçimleri öncesi, size rağmen belediye personeli ve yöneticileri arasında tarafgirlik, adam kayırma, baskı ve sindirme yoluyla üyeleri, delegeleri etkileme iddiaları aldı başını gidiyor.

Büyükşehir ve bölge milletvekillerinin geçmişte olduğu gibi Bodrum politikasını dizayn etme çabalarının olduğu bilinen bir gerçek.

Belediye Başkanı olarak sizin Büyükşehirle ilişkilerinizi belli bir çizgide tutmak istemeniz, uyumlu bir çalışmadan yana olmanız anlaşılır bir tavır.

Ama onların yapmaları gerekli hizmetleri siyasi şantaja dönüştürmelerine izin vermemek de, Bodrum Belediye Başkanına düşen önemli bir görevdir.

Ahmet Aras’ın iyi niyetini ve samimiyetini sorgulamak değil elbet amacımız.

Ancak Bodrum’un yeniden o bildik, klasik siyasi ayak oyunlarına kurban edilmesine de doğrusu gönlümüz razı gelmiyor.

Seçilecek İlçe Başkanı kim olursa olsun, sonuçta Belediye Başkanıyla uyumlu bir çalışma sergilemek zorundadır. 

Bu noktada Belediye Başkanının kendisiyle uyumlu çalışacak bir aday araması ya da tercihi söz konusu olamaz. 

Sayın Aras’ın tarafsız kalınmasına yönelik net tavrı ve talimatlarına rağmen aksi davranışlar içerisinde olanlara yönelik başkanın uyarı görevini yapmasını beklemek de bizim hakkımız diye düşünüyorum.

Hiç kimsenin belediyeyi ve başkanı siyasi hırs ve çıkarları uğruna yıpratmaya hakkı olmadığı gibi başkanın da bu konuda daha duyarlı olması gerekir.