AKUT Ekipleri Bodrum'da Buluştu

AKUT, operasyonel kentsel arama ve kurtarma personeli/gönüllüsü olacak ekipler için eğitimlere bugünden başladı. 

AKUT Ekipleri Bodrum'da Buluştu

25-26 Ocak 2020 tarihlerinde, ev sahipliğini AKUT Bodrum ekibinin yaptığı, kentsel arama kurtarma eğitimine, AKUT’un Denizli, Marmaris, İzmir, Kuşadası, Kaş-Kalkan ve Bodrum ekiplerinden 60 gönüllü katıldı. Bu eğitimde ekipler, Türkiye’nin dört bir köşesinde yıkım ve kayıplara neden olan depremlerde yer alan AKUT Operasyon Ekiplerinin aldığı eğitimleri alıyor. Eğitimi alanlar ileride Operasyonel Kentsel Arama ve Kurtarma personeli/gönüllüsü olacaklar. 

Eğitim sırasında 60 gönüllüye, 5 uzman AKUT eğitmeni tarafından, beton çalışmaları, kazazedeye ulaşma teknikleri, kazazede yer tespiti, kazazedeye ulaşma, kazazedeyi sabitleme ve tahliye aşamaları eğitimlerinin verildiği bir çalışma yapılmakta.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummuhan Yurt da eğitimleri izledi. 

Öte yandan Elazığ- Malatya depremi sonrasında AKUT Acil Durum Yönetimi bölgeden gelen gelişmeleri yakından takip ederek hızla operasyon kararı aldı. AKUT İstanbul, Kocaeli, Bursa, Trabzon, Ankara, Gaziantep, Rize ve Giresun ekipleri ile bölgeye intikal ederken, gece yarısı 23.30 gibi bölgeye ulaşan ilk ekip AKUT Bingöl ekibi, saat 00.00 sularında enkaz üzerinde kurtarma çalışmalarına başladı. AKUT, saat 04.15 civarında Elazığ Mustafapaşa‘da 1 vatandaşımızı AFAD ve Jandarma ekipleri ile birlikte enkaz altından kurtararak sağlık ekiplerine teslim etti. Hemen ardından enkaz altından 1 vatandaşımızı daha AFAD, Jandarma, UMKE ve IHH ile birlikte sağlık ekiplerine teslim etti. 

Saat 06.00’da İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Ankara ekipleri Elazığ havaalanına iniş yaptı. Rize ekibi ise şehir merkezine giriş yaptı. AKUT 126 arama kurtarma personeli ve 4 arama köpeği ile bölgede kurtarma çalışmalarına destek veriyor.