AKUT'tan Deprem Semineri ve Tatbikatı

AKUT Bodrum ekibi ve Milas birimi 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında 9 okulda 75 öğretmen ve 1793 öğrenciye 'Deprem Bilinçlendirme Semineri' verdi. 2 okulda ise deprem tahliye tatbikatı yapıldı.

AKUT'tan Deprem Semineri ve Tatbikatı

AKUT Arama Kurtarma Derneği, Arama - Kurtarma konularındaki bilgi birikimi ve afetler sonrasında müdahale alanındaki deneyimleri çerçevesinde, okullara ve kurumlara yönelik, Afet Bilinçlendirme Seminerleri veriyor. Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında da Bodrum ve Milas’ta Afet Bilinçlendirme Seminerleri verildi. 

AKUT Bodrum’dan yapılan açıklamada seminerlerle ilgili şu bilgiler verildi:

“Halkımızın, öğrencilerimizin depremle ilgili farkındalığını arttırmak doğru yönlendirmeleri yapabilmek amacıyla verilen seminerler önümüzdeki günlerde yine 4 farklı okulda devam edilecektir.Türkbükü Şehit Gaffar Kaynar İlkokulunda 5 öğretmen ve 57 öğrenciye, Ayşe Gülsevim Ali Rüştü Kaynak  Anadolu lisesinde 14 öğretmen ve 531 öğrenciye, Şehit Serkan Göçer İlkokuluna  24 öğretmen ve 435 öğrenciye 'Deprem Bilinçlendirme Semineri' verildi. Ayrıca 2 deprem tahliye tatbikatı yapıldı. Fen Bilimleri Anadolu Lisesinde 3 öğretmen ve 80 lise öğrencisine, Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesinde 30 öğretmen ve 169 lise öğrencisine, Dr. Hüseyin Mümtaz Ataman İlkokulunda 5 öğretmen ve 351 ilkokul öğrencisine, Güllük Ortaokulunda 4 öğretmen ve 212 öğrenciye ve Güllük İlkokul'da 5 öğretmen ve 305 öğrenciye 'Deprem Bilinçlendirme Semineri' verildi. Ulu Önder Atatürk'ün ''Felâket başa gelmeden evvel, onu önleyecek ve ona karşı savunulacak önlemleri düşünmek gerekir. Geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur'' (1920 (Nutuk II, s. 463) sözünden de hareketle, bu seminerlerde amaç toplumu bilinçlendirerek, daha fazla hayatı kurtarmak, deprem, yangın, sel, heyelan gibi afetlerde, afet öncesi, afet anında ve afet sonrasında yapılması gerekenler konusunda katılımcıları bilgilendirmektir. Bu seminerlerle, AKUT aynı zamanda,  kendi alanındaki deneyimlerini katılımcılarla paylaşarak, kriz anında onların uygun davranışlar geliştirmelerini sağlamaya çalışmaktadır. AKUT’un çağdaş bir vizyon ve sorumluluk duygusu ile verdiği bu seminerler kapsamında, AKUT Bodrum da kurulduğu 2008 yılından beri, yaklaşık 31 bin 650 öğrenci ve bin 350 yetişkine 'Afet Bilinçlendirme Semineri' vermiştir ve vermeye devam etmektedir.”