ALİ PERRET KONSERİ AMAVİ’DE

Türkiye’de cazın ustaları arasında yer alan ve bir Bodrum aşığı olarak da...

ALİ PERRET KONSERİ AMAVİ’DE
Türkiye’de cazın ustaları arasında yer alan ve bir Bodrum aşığı olarak da bilinen piyanist Eugene Ali Perret, 5 Şubat 2011 Cumartesi akşamı Amavi Gümüşlük’te cazseverlerle buluşacak.

Gümüşlük Klasik ve Caz Günleri’ne de ev sahipliği yapan Amavi Gümüşlük’te gerçekleşecek konserde Ali Perret, solo piyanoyla dinleyenlerinin karşısında olacak. Bu kış Gümüşlük’ün adını cazla duyuran ve kış gecelerine farklı bir anlam katan Klasik ve Caz Günleri ilgi görmeye devam ederken, program dışı olarak gerçekleştirilecek Ali Perret konseri, Bodrumlu caz severleri yine Gümüşlük’e çekecek.

Bodrum’a olan tutkusuyla bilinen ve zaman zaman Bodrum’da yaşayan, diğer yandan denize olan tutkusu nedeniyle kaptanlık da yapan ünlü caz piyanistimiz Ali Perret, 1958 Brooklyn, New York'da doğdu. 1970-80 arasında İstanbul Devlet Konservatuarı'nda klasik piyano ve kompozisyon eğitimi gördü ve İlhan Usmanbaş ile çalıştı. Profesyonel yaşama 1972'de atıldı ve 1978'e kadar kabare tiyatrolarında ve konserlerde görev aldı. Perret, yurtiçinde turnelere çıktı, 1978-80 arası caz kulüp ve konserlerde çaldı. 1980'de ABD'ye giderek Boston'da Berklee Müzik Akademisi'nde öğrenim gördü ve 1983'de caz beste, düzenleme dalından mezun oldu. 1985 yılına kadar ABD'de çeşitli kulüplerde ve konserlerde caz piyanistliği yaptı.

1986'da Romanya Sibiu Caz Festivali ve 2. Bilsak Festivalinde çaldı. Avrupa'da çeşitli radyo ve TV konserlerine katıldı. 1992'de bir özel radyoda caz programları hazırladı ve aynı yıl Avusturalya'da Kiama Caz Festivali'ne katıldı. Big Band'ler için yaptığı besteler 21. İstanbul Festivali'ni de içeren bir dizi konserde çalındı. Caz piyano, caz armoni, teori ve analizi alanlarında dersler veren sanatçının, Midnite Rebels albümü 1997'de piyasaya çıktı.