ALİ YAZGAN’A COŞKULU KARŞILAMA…

Turgutreis’te jandarma ekiplerince düzenlenen ''Şafak'' operasyonu kapsamında...

ALİ YAZGAN’A COŞKULU KARŞILAMA…
Turgutreis’te jandarma ekiplerince düzenlenen ''Şafak'' operasyonu kapsamında açılan 47’si tutuklu 73 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların tamamı önceki gün tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
Muğla’da çıkış işlemleri tamamlanan tutuklu sanıklar gece geç saatlerde Bodrum’a geldi. İslamhaneleri mevkiinde grubu karşılayan onlarca kişi sevgi gösterisi yaptı. Yaklaşık 50 araçlık konvoyla gelen Ali Server Yazgan ve beraberindekiler kendileri için düzenlenen karşılama töreninde duygu dolu anlar yaşadı.
Uzun araç konvoyu gece geç saatlerde Turgutreis beldesine giriş yaptı, cadde ve sokakları gezerek korna çalan grup, buradan daha sonra Ali Server Yazgan’ın evinin önüne geldi. Evinin önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup Yazgan ve diğerlerine geçmiş olsun temennisinde bulunarak hasret giderdi.
Sevinç gösterisi devam ederken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yazgan, kendisine Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk tarafından komplo kurulduğunu iddia etti. Yazgan yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Benim çok sevdiğim ve inandığım dostlarımla bir arada olmak çok güzel. İnsanın evinde uzakta olması çok iyi bir şey değil fakat buda başımıza geldi tabi ki hayatta insanın başına her şey gelebiliyor. Yalnız normal yollardan gelen bir şey değil, öylesine bir komplo hazırlanmış öylesine bir senaryo yazılmış ve öyle kurgulanmış ki bizi apar topar 4 Haziran da cezaevine gönderdiler. Fakat şuanda olduğu gibi dimdik gittik dimdik geldik” dedi.
Yazgan’ın konuşması zaman zaman çevredekilerin alkışlar ve tezahüratlarıyla kesildi. Yazgan, “ kendimize güveniyorduk, bizi seven dostlarımızın dualarına güveniyorduk, yaptığımız işleri biliyorduk” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Turgutreis’e kazandırdıklarımızı biliyorduk. Onların güveniyle onların bize verdiği güçle gittik ve selametle geldik. Tabi şu anda yargı süreci devam edecek. Yalnız şunu söyleyebilirim ki sadece Muğla vilayetinde değil, beklide Türkiye’de çok önemli bir gündür. Hukukun üstünlüğü adaletin üstünlüğü kendisini bir kez daha göstermiştir. Zaten hukukun üstünlüğüne adalete hiçbir zaman güvenimizin kaybolmaması gerekir. Hep ona güvenmemiz gerekir biz adalete güvendik, hukuka güvendik aslanlar gibi çıktık, kendimizi savunduk, bize burada kurulan tuzaklar orda bir bir açığa çıktı. Önümüzdeki günlerde göreceksiniz ki bütün Bodrum yarımadasına adeta parmak ısırtacak hayretlere düşürecek nitelikte bir komplo hazırlanmış ve bu komplonun baş mimarı üzülerek söylüyorum ki benim 25 yıllık dostum Mehmet Dinçberk’tir. Çünkü dosyalarda tamamen onun şikâyetleri ile onun kurgusu baskısı ve tehdidiyle zorla bilmeden okumadan imzalattırılan ifadelerle kurulan bir çete kurgusuyla bizi cezaevine gönderdi. Fakat tabi ki biz bundan sonra hukuk yoluyla yargı yoluyla adalet yoluyla bizi mağdur eden, aileleri, çocukları eşleri perişan eden bu insanlardan hukuk yoluyla yargı yoluyla tabi ki bunun hesabını soracağız. Daha görün bakın ki bu işin altından neler çıkacak.”
Konuşmaları sevenleri tarafından sık sık kesilen Yazgan, bir ara omuzlara alınarak slogan atıldı.
Hep birlikte geldiğimiz için çok mutluyum diyerek sözlerini sürdüren Yazgan, bundan birkaç gün önce bir gazete bizim durumumuzu yassı adaya benzetmiş diyerek şunları söyledi.
“Bu yazı beni çok duygulandırdı. Çünkü rahmetli merhum Adnan Menderesi Türkiye’ye bir çığır açmış o güzel insanı asan idam eden zihniyet aynen bugün bizi cezaevine gönderen zihniyettir. Ve ben bu zihniyeti şiddetle kınıyorum ve hukukun adaletin üstünlüğünü bir kez daha altını çizerek tekrar etmek istiyorum. Gerçekten Muğla vilayetinde değil Türkiye’de çok önemli bir olay olmuştur. 45 kişi oraya gittiği gibi dimdik bugün tahliye edilip memleketine geri dönmüştür.”
Tekrar siyasete döneceğini açıklayan Yazgan sözlerini söyle sürdürdü:
“Yarından itibaren aktif siyasete başlıyorum. Çünkü Turgutreis’in bana ihtiyacı var. Çünkü ben bu görevi bıraktığım günden itibaren Turgutreis yine 10 yıl evvelki itilmiş kakılmış terk edilmiş bir köy görüntüsüne döndürülmek üzeredir. Ama çok değil yakında ben tekrar oraya geleceğim. Mehmet Dinçberk benim yaptıklarımı nasıl geriye götürdüyse ben onun daha fazlasını bu memlekete hizmet vermek için çalışacağım” dedi.
Yazgan’ın kayınvalidesi de kendisini karşılayanlar arasındaydı. Uzun uzun sarılıp hasret gideren Yazgan ve annesi etrafındakileri duygulandırdı.Daha sonra grup üyeleri Yazgan için hazırladıkları üzerinde “Ali Yazgan nerede Dambaş ekip orada” isimli pankartı açarak bir süre slogan attılar.
Grup üyelerinin ve diğer serbest kalanların sevgi gösterisi sabahın ilk saatlerine kadar devam etti.