Alıcı Da, Satıcı Da Dertli...

Kurban Bayramı’na birkaç gün kala ilçedeki kurbanlıkların satışı sürüyor. Küçükbaş kurbanlıklar bu yıl 2 bin 500 ile 6 bin arasında değişiyor.

Alıcı Da, Satıcı Da Dertli...

Kurban Bayramı bu yıl 9-12 Temmuz arasında kutlanacak. Bodrum’un farklı noktalarında kurbanlıklar satışa sunuluyor. Ülkede son bir yılda yaşanan enflasyon nedeniyle kurbanlık fiyatları neredeyse 2 katına çıktı. En ucuz kurbanlıklar, 2 bin 500– 3 bin TL’den satılıyor. 

Kurbanlık satıcıları da artan maliyetlerden dertli. Akaryakıt, yem gibi giderlerinin artması sebebiyle kurbanlık fiyatlarını mecburen yükseltmek zorunda kaldıklarını söyleyen satıcılar, fiyatlar yükselince de işlerinin düştüğünü söylüyor. 

Kurbanlık almak için gelenler de fiyatların yüksekliğinden dert yanıyor. 

Kurbanlık satışlarının düşük olduğunu ifade eden Ulaş Yaşar, “Müşteri bekliyoruz. İnşallah iyi olacak. Benim kurbanlıkların 4 bin 500 TL’den başlıyor, 6 bin TL’yi geçiyor. Maliyet yükselince otomatikman fiyatlar da arttı. Bütçesi iyi olmayanlar fiyatlar yüksek geliyor.” şeklinde konuştu. 

Ağrı Diyadin’den gelen Abdullah Yaşar ise satışlarının bu sene durgun olduğunu dile getirerek şöyle dedi:

“Saman, arpa pahalı. Mazota zam geldi, biz 30 bin TL para verip buraya mal getiriyoruz. Burada da satamıyoruz. Küçükbaş hayvan fiyatı 3 bin TL’den başlıyor, 6 bin TL’ye kadar çıkıyor. Mala göre değişiyor.”

Konacık’ta yetiştirdiği hayvanları satan Yüksel Demir de “Yemlerimiz çok pahalı. Benim hayvanlarım 2 bin 500’den başlıyor, 7-8’e kadar var. büyübaşlar, 17-18 bin TL’den başlıyor, 60 bin TL’ye kadar var. İnsanların alım gücü de yok, alamıyorlar.” diye konuştu.