ALIŞ VERİŞ MERKEZİ İNŞAATI MÜHÜRLENDİ

Bodrum’da yapımı devam eden alış veriş merkezi inşaatı, ''imara aykırı'' olduğu...

ALIŞ VERİŞ MERKEZİ İNŞAATI MÜHÜRLENDİ
Bodrum’da yapımı devam eden alış veriş merkezi inşaatı, ''imara aykırı'' olduğu iddiasıyla Ortakent Belediyesi'nce mühürlendi.
Ortakent Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, yaptığı açıklamada Ortakent kavşağında bulunan ve alış veriş merkezi olarak projelendirilen inşaatı İmar Kanunu'ndaki ''çekme mesafelerine'' uygun olmadığı gerekçesiyle mühürlediklerini ve inşaatı durdurduklarını bildirdi.

Söz konusu inşaatın imara uygun hale getirilmesi için inşaat sahiplerine 1 aylık süre verdiklerini belirten Şahbaz şunları söyledi.
“Yatırımcıların, burada yaptıkları imalatı, belediyenin onayladığı proje ve eklerine uygun hale getirmeleri için 1 aylık süreleri var. Bu süreyi kullanıyorlar. Bayındırlık İl Müdürlüğü ve kara yoları da bu konuda devrede, belediyemizle ittifak halindeler. Bilirkişi raporları doğrultusunda inşaatın devam edip etmemesi konusunda hareket edeceğiz.''

Söz konusu inşaata, Mehmet Kocadon’un Belediye Başkanlığı döneminde ruhsat verildiğini anlatan Şahbaz, şunları kaydetti:
''İmar Kanunu'na göre inşaatın, kara yollarından 10 metre, komşudan 3 metre çekme mesafesi vardır, daha doğrusu yanaşabilme sınırı bu kadardır. Orada proje bu doğrultuda olmasına rağmen uygulamada bazı farklılıklar olmuş olabilir. Zaten Bayındırlık İl Müdürlüğü'nün raporu da bu doğrultuda oldu. Yatırımcılar inşaatı kara yollarına 10 metre, komşuya da sınırlarını 3 metre çektirdiklerinde, binasının sınırlarını da bu çerçeveye getirdiği takdirdi, inşaat ruhsatlarını hayata geçirebilecekler. Binanın belediyeden geçerli bir ruhsatı var. Taban alanı açısından çok fazla sorun yok. İnşaat yasağı olduğu için gerekli düzeltmeler şimdiye kadar yapılamıyordu.”

Söz konusu inşaata arsa sınırı olan Hayriye Gülhan ise, inşaatın yapımı sırasında kendi arsalarına 1.5-2 metre girildiğini öne sürdü. Konuyu yazdıkları dilekçelerle Başbakanlık, Bodrum Kaymakamlığı, Ortakent Belediye Başkanlığı ve Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği'ne ilettiklerini ifade eden Gülhan ;''İnşaat mühürlenmesine rağmen çalışmalar devam ediyor. Yetkililerden gerekli işlemleri yapmalarını istiyoruz'' diye konuştu.

İnşaatı yapan firmanın ortaklarından İrfan Ceylan da belediyenin kendilerine inşaatı imara uygun hale getirmek için 1 aylık süre verdiğini ifade ederek, ''İnşaata bu sürede gerekli işlemleri yapacağız ve imara uygun hale getireceğiz'' diye konuştu.