Amatör Denizcilerin Kanal Talebi

Ortakent’teki liman yanındaki kanala teknelerini bağlayan amatör balıkçılar, teknelerine sigorta yaptırabilmek için Bodrum Belediyesi’nin kanalın kullanım hakkını DSİ’den devralmasını istiyor.

Amatör Denizcilerin Kanal Talebi

Kanalda 2019 yılında 4 tekne, 15 Mayıs 2020 – 1 Haziran 2020 tarihlerinde ise 4 ayrı tekne motorunun çalındığını ifade eden amatör denizciler, gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması için kanalın kullanım hakkının protokolle Bodrum Belediyesi’ne geçmesini istiyor. 

Amatör denizcilerden Deniz Burçin Tan, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

"Burada bir sürü amatör denizcinin kayığı bulunuyor. Burası aynı zamanda sosyal bir etkinlik çevresi ve bir değer. Fakat buranın kullanım hakkı DSİ Genel Müdürlüğü’nde. Belediye bu beton çalışmalarını yapmış olmasına rağmen su kanalı olduğundan dolayı buranın kullanım hakkını devralmamış. Devralmadığı içinde yasal bir yetkiyi yürürlüğe sokamıyor. Ancak DSİ ile bir protokol imzalarsa belediye sorumluluğu üzerine alabilir. O zaman mukavele karşılığında biz burayı kiralayabiliriz ve teknelerimize sigorta yaptırabiliriz. Geçen sene tekneler çalındı, bu sene bir gece içerisinde 4 tane teknenin motoru çalındı. Bunlar milli servettir. Herkes bunları yok canından temin etmeye çalışıyor. Denizcilik sevgisi uğruna. Belediyenin DSİ ile anlaşıp burayı düzgün bir şekilde işletebilmesi için çünkü belediyenin de burada emeği çok. Biz bu desteği talep ediyoruz.”

Belediyenin DSİ’den kullanım hakkını alması durumunda güvenlik zafiyetlerini de giderebileceğini kaydeden Tan, sözlerine şöyle devam etti:

“Şu durumda belediyenin de eli kolu bağlı, bir şey yapamıyor. Sadece iyi niyetli olarak buranın organizasyon işlerini yapabiliyor. Onun haricinde herhangi bir yetkisi yok. Dolayısıyla biz de teknelerimize sigorta yaptıramıyoruz. Buranın ücretlerini de belediyeye veriyoruz. Cüzi bir rakam. Eğer o yetki devrini belediye alırsa ücretleri ona göre belirler, güvenlik koyar. Burası önemli bir nokta ve Bodrum’da böyle yerlerin sayısı sınırlı. Bunların zenginleştirilmesi lazım. Kullanımının düzeltilmesi gerekiyor.”

“TEKNELERİ MÜLTECİLERE SATIYORLAR, BAŞIMIZ DERDE GİRİYOR”

Dereye kanala bağlayan vatandaşlardan İbrahim Akpınar ise çalınan bazı teknelerin göçmen kaçakçılığında kullanıldığını ifade ederek şöyle dedi:

“Biz de teknemizi kanala koyuyoruz ama bu hırsızlık olayları bizi çok üzdü. Aynı zamanda mülteci olayları da bizi üzüyor. Buradan tekneleri çalıp mültecilere satıyorlar, ondan sonra başımız derde giriyor. Kanalda olduğu için sigorta da yaptıramıyoruz. Buranın sigortalı, güvenli, bir şekle getirilmesini istiyoruz. Belediyemizin bize her türlü katkıyı sağlayacağına ben inanıyorum. Belediye olmasa biz bunları yapamazdık. Daha önceki Şahbaz Başkanın yönetimine burayı düzenlediği için bir kez daha teşekkür ediyorum. Ahmet Aras başkanımızın da gereken katkıyı sağlayacağına ben inanıyorum.”