ANADOLU KÜLTÜR MERKEZİ KURULUYOR

Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Kent TV ekranlarında yayınlanan Açık Görüş programının...

ANADOLU KÜLTÜR MERKEZİ KURULUYOR
Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Kent TV ekranlarında yayınlanan Açık Görüş programının bu haftaki konukları Bodrum'da faaliyet gösteren yerel dernek başkanlarıydı.

Karadenizliler Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Berberoğlu, Kayserililer Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Gündoğ, Afyonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mikail Güneri’nin katıldığı programı yöneten Ayhan Ongun da Bodrum Adanalılar Derneği Başkanı olarak görüşlerini açıkladı.

Program sonunda tüm konuşmacıların görüş birliğine vardığı konu ise Bodrum'da faaliyet gösteren Anadolu derneklerinin bir platform oluşturmaları oldu. Derneklerin bir platform altında buluşturulma fikri ile ilgili şu ifadeler kullanıldı;

“Bizler, kendi özgür iradesiyle çalışmak ya da yaşamına sürdürmek amacıyla Bodruma yerleşen Anadolu’nun değişik yerlerinden gelmiş insanlar; kendimizi Bodrum’da doğmuşlar kadar Bodrumlu hissetmekteyiz. Bir Türkiye mozaiği olarak düşündüğümüz Bodrum'a, bizlerde kendi kültürümüzü bir zenginlik olarak katmayı düşünüyoruz. Yoksa bu yerel derneklerin kuruluş amacı, kimilerinin yanlış algıladığı gibi “ayrımcılık ya da bölgecilik yapmak” değil, aksine bir Bodrum kentlilik kültürünün oluşmasına katkı sağlamaktır.

Örgütlülük düzeyinin düşük olduğu ülkemizde Bodrum, bu gerçeğin aksine yaklaşık 300 derneğin bulunduğu bir kent. Kent kültürünün oluşmasında örgütlenmenin yararına inanan herkesin; bizlerin be hemşerilik dayanışması ve asırlardır var olan kültürümüzü, tarihimizi gelecek kuşaklara aktarma ve Bodrum da yaşayan tüm insanlarla eşit yurttaşlık temelinde bir arada yaşama niyet ve samimiyetimizi doğru anlayacaklarına inanıyoruz.

Şu anda Bodrum da faaliyet gösteren 14 yerel derneğin zor koşullarda ayakta kalmaya çalıştığını bilen bizler, yarından tezi yok bu dernekleri bir Anadolu Kültür Platformu etrafında toplanmaya çağırıyoruz. Yaşadığımız kente olan sorumluluğumuz gereği bizler zaten bir dünya markası olan Bodruma değer katmak, sosyal, kültürel, ekonomik yaşamına katkı koymak ve yarattığımız değer kadar da değer görmek istiyoruz. Bodrum kent kültürünün oluşmasına büyük katkı koyacağına inandığımız bu platformun, bünyesinde yer alacak derneklerin çalışmalarını daha verimli yapabilmesi için yerel yönetimden de Bodrum Anadolu Kültür Merkezi için yer konusunda destek olmasını bekliyoruz. Bu konulara olan duyarlılığını bildiğimiz belediye Başkanımız Mehmet Kocadon’un bu talebimizi dikkate alacağını umuyoruz” denildi.