Anadolu Lisesi'nde Bilim Şenliği

Bodrum Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda öğrenciler projelerini sergiledi. 

Anadolu Lisesi'nde Bilim Şenliği

Bodrum Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda öğrenciler projelerini sergiledi. 

7 Mayıs’ta Herodot Kültür Merkezi’nde tüm okulların katılımıyla yapılacak bilim şenliği öncesinde okullar bilim şenliklerini gerçekleştiriyor. Bodrum Anadolu Lisesi’nde de yapılan bilim şenliğine 70 öğrenci 28 proje ile katıldı. Etkinlik hakkında Kent Haber’e bilgiler veren Okul Müdürü Bilal Turgut, şunları dile getirdi:

“TÜBİTAK 4006 Projesi kapsamında TÜBİTAK’a başvurularımızı yaptık ve onların tahsis ettiği ödenekle bu sergimizin giderlerini karşıladık. Bugün de bu çalışmalarımızın sergiliyoruz. Toplamda 70 öğrencimiz 16 tane danışman öğretmenimizle beraber 28 tane proje hazırladılar. Bundan sonra da 7 Mayıs’ta ilçe sergisi yapılacak. Bodrum’da seçilen projeler toplanıp Herodot Kültür Merkezi’nde sergilenecek.”

“Makey makey kitiyle piyano yapımı” projesi hakkında bilgi veren 10. sınıf öğrencisi Rojda İdil Çınaroğlu, “İletken tel sayesinde farklı tellerle farklı nota sesi çıkarıyoruz. Vücudumuz iletken bir madde olduğu için elimizle dokunduğumuzda da ses çıkıyor. Hepsi farklı nota. Bilgisayarda kullandığımız bir yazılım sayesinde bunu sağlıyoruz” diye konuştu. 

“Spor aletlerinden elektrik enerjisi üretme” projesi ile ilgili bilgi veren 10. sınıf öğrencisi Burcu Kara da “Bu hareket enerjisinden elektrik enerjisi üretme modeli. Parklardaki spor aletlerine bu aparatı yerleştirdiğimiz zaman oradaki aletlerden elektrik üreteceğiz. Bunu sokak lambalarına bağladığımızda tasarruf yapacağız” dedi. 

Bilim şenliği öğleden sonra saat 15.00’a kadar devam etti.