ANAYASA MAHKEMESİ'NDEN FLAŞ İPTAL

Anayasa Mahkemesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu...

ANAYASA MAHKEMESİ'NDEN FLAŞ İPTAL
Anayasa Mahkemesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere ülke genelinde mevcut oda ve borsa başkanlarının yüzde 80’inin önümüzdeki seçimlere girmesine engel olan düzenlemeyi iptal etti ve yürütmesini de durdurdu. Yüksek Mahkeme, “İki dönem başkanlık yapanlar, 2 dönem ara vermedikçe yeniden bu göreve seçilemez” düzenlemesinin anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Bu kararla Hisarcıklıoğlu ve aynı durumdaki mevcut oda ve borsa başkanları gibi Bodrum Ticaret Odası Başkanı M.Serdar Kocadon’a da seçimlere katılma yolu açıldı.

Sabah saatlerinde başlayan Anayasa Mahkemesi toplantısında, Ankara 13. İdare Mahkemesi ve Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından yapılan iptal başvuruları mahkeme gündeminin 1 ve 2. sırasında yer aldı. Davalar birleştirildiği için birlikte görüşülüp karara bağlandı. Heyette önce raportörün iptal yönünde görüş bildirdiği raporu okunup değerlendirildi, daha sonra iptal istemleri görüşüldü. AYM Heyeti düzenlemeyi anayasaya aykırı buldu ve iptaline karar verdi.

TOBB’a bağlı oda ve borsalarda seçim takvimi 1 Şubat’ta başlayacak ve 31 Mart’ta bitecek. TOBB Kanunu’nun engel hükümleri iptal edilmeseydi, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere mevcut oda ve borsa başkanlarının çoğu gibi Kocadon da yeniden aday olamayacaktı. AYM’nin “İki dönem başkanlık yapanlar, 2 dönem ara vermedikçe yeniden bu göreve seçilemez” hükmünü içeren maddesini anayasaya aykırı diye iptal ettiği için birçok oda başkanının seçime yeniden katılma şansı doğdu. Seçilme engelleri yargı kararıyla ortadan kalktı.

Anayasa Mahkemesi kararını merakla bekleyen odalar arasında bulunan Bodrum Ticaret Odası’nda, M. Serdar Kocadon cephesinin kararın öğrenilmesiyle birlikte büyük sevinç yaşandığı öğrenildi. Mevcut yönetim içerisinde düne kadar 3 ayrı grubun önümüzdeki seçimler için hazırlık yaptığı bilinirken, alınan bu karar sonrasında grupların göstereceği tavır ise önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Mart ayı sonuna kadar yapılması gereken Ticaret Odası seçimlerinin oldukça hareketli geçmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili Kent Haberin mikrofon uzattığı Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ise süreçle ilgili şunları söyledi:

"2004 yılında çıkan bir kararla üst üste 2 dönem yönetim kurulu ve meclis başkanları yapılamıyordu. Fakat yeni çıkan bu karar iptal edildi. Şimdi artık bizlerin artık başkanlık yolu açıldı. Ben bunu bir demokrasi desteği olarak görüyorum. Anayasa mahkemesi doğru bir karar verdi. Ben yeniden adayım. Seçim tarihi ile ilgili bir bilgimiz yok. Ama bize yazı gelmesi lazım. Resmi gazetede yayınlandıktan sonra yazı gelecek ve daha sonra seçim takvimini açıklayacağız. Ben bu yolda iddialıyım. Sağ olsun şu anda ziyaretler için gelenler de oluyor. Seçim takvimi 2013 yılının Mart ayına kadar bu seçimlerin tamamlanması lazım” dedi.