Annenin Feryatları Yürek Dağladı...

Bodrum’da 15 yaşındaki Arda Karakurt’un geçen Kurban Bayramında bir taksinin çarpması sonucu yaşamını yitirmesi ile taksi sürücüsünün tutuklu yargılandığı dava başladı. Mahkeme, taksi sürücüsünün tutukluluğunun devamına karar verdi. Arda’nın annesinin mahkeme çıkışındaki feryatları ise yürek dağladı.

Annenin Feryatları Yürek Dağladı...

Kaza, bayramın ilk günü sabah saatlerinde İslamhaneleri Mahallesi Bodrum– Turgutreis karayolunda meydana geldi. Karayolunda Bodrum istikametine doğru seyreden A.K. idaresindeki 48 T 7176 plakalı taksi, bayram namazı çıkışı yolun karşısına geçmeye çalışan 15 yaşındaki Arda Karakurt’a çaptı.

Taksinin çarpmasıyla metrelerce savrulan Arda Karakurt, ağır şekilde yaralandı. İhbar üzerine 112 Acil Sağlık ekibi, olay yerine sevk edildi. Sağlık ekipleri, yaralıya olay yerinde ilk müdahaleyi yaptıktan sonra ambulansla Acıbadem Hastanesi’ne kaldırıldı. 

Karakurt, hastanedeki 3 günlük yaşam savaşını kaybetti. Taksi sürücüsü ise çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Olayla ilgili ilk duruşma bugün Bodrum Adliyesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık A.K. ve Arda Karakurt’un ailesi katıldı. Taksici A.K.'nin yakınları da adliye önünde duruşmanın bitmesini bekledi. 

Kaza anına ilişkin güvenlik kamerası görüntülerini izleyen mahkeme heyeti taksi sürücüsünün beyanını aldı. Mahkeme heyeti, sürücünün tutukluğunun devamına hükmederek mahkemeyi 19 Ağustos tarihine erteledi. Bir dahaki duruşmada olayı gören 3 görgü tanığı dinlenecek. 

Mahkeme sonunda Arda’nın annesi Pembegül Başarır, kucağında oğlunun fotoğrafı ile dışarı çıktı. Anne Başarır’ın feryatları yürek dağladı. 

Arda Karakurt’un ailesinin avukatı Mehmet Güner ise taksi sürücüsünün kaza esnasında çok hızlı gittiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Hız limitinin saate 50 kilometre olduğu yolda sanık 116 kilometre hızla araç kullanmış ve çocuğumuza şiddetli bir şekilde çarpmış ve ölümüne neden olmuş. Sanık ve müdafileri kamera kaydı olduğunu bilmeden bir savunmaya kalkıştılar. Hızlarının 70-80 kilometre olduğunu ifade ettiler. Ancak biz olaydan sonra kamera kayıtlarını bulduk. Mahkeme sunduğumuz 3 kamera kaydını da izledi. Savcımız izledikten sonra ‘Sen bu çocuğu 100 metreden nasıl görmedin, nereye bakıyordun’ diye ısrarla sordu. Sanık, takdiri mahkemeye bırakıyorum diyerek sustu. Sanığın anlattıklarının hiçbirinin doğru olmadığı kamera kayıtları ile ispatlandı. Kazayı engelleyecek fren tertibatına başvurulmadığı, korna ve sellektör kullanmadığı, hızını azaltmadığı ve direksiyon manevrası yapmadığı ortaya çıktı. Biz, sanığın ağır ceza mahkemesinde yargılanmasını talep ettik. Mahkeme bununla ilgili gelecek celsede karar verecek.” dedi.