Anter'e Korona Gözaltısı!..

Haftasonu yakıt ikmali için Bodrum'a demirleyen Dubai Şeyhi Abdullah Al Futtaim'in megayatı ile ilgili haberinde, yat kaptanına koronavirüs şüphesiyle testler uygulandığını yazan Sözcü muhabiri Yaşar Anter, gözaltına alındı. Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklama ile Anter hakkında TCK 213 kapsamında "Halk Arasında Korku ve Panik Yaratmak Amacıyla Tehdit" suçundan işlem yapıldığını açıkladı.

Anter'e Korona Gözaltısı!..

Dubai Şeyhi Abdullah Al Futtaime ait 110 metre uzunluğunda, 600 milyon euro değerinde İngiliz bayraklı ‘Radiant’ isimli ultra lüks motor yat Yunanistan’ın Kithira Adası’ndan Bodrum’a gelerek Kumbahçe mahallesindeki Bodrum Cruise Port Gemi İskelesi’ne demirledi. Anter, Sözcü Gazetesine geçtiği haberinde yakıt ikmali için Bodrum'a demirleyen yat için İzmir’den gelen 18 akaryakıt tankından 3 tanesinin içeri alındığını, diğerlerinin de liman dışında bekletildiğini bildirdi. Anter ayrıca görgü tanıklarına dayandırarak yatta, Türkiye’nin çok sayıda sınır kapısında yapıldığı gibi sağlık ve ateşli hastalıklarla ilgili kontroller yapıldığını yazdı.

Haber sonrası Yaşar Anter, sabaha karşı evine gelen polisler tarafından gözaltına alındı. Hakkında savcılık talimatıyla ‘Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ suçlamasıyla işlem yapıldığını öğrendi. Avukatının devreye girmesiyle savcılığa ifade veren Yaşar Anter, ifadesinin ardından tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme Anter’in serbest bırakılmasına karar verdi.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı da konuyla ilgili bugün bir açıklama yaptı.  Yaşar Anter hakkında TCK 213 kapsamında "Halk Arasında Korku ve Panik Yaratmak Amacıyla Tehdit" suçundan işlem yapıldığı belirtilen açıklama şöyle;

"Bodrum ilçemizde Koronavirüs Salgını ile alakalı Halkta Korku ve Paniğe sebep olabilecek tarzda asılsız haber veya paylaşımların tespitine yönelik yapmış olduğumuz Sanal Devriye esnasında www.sozcu.com.tr isimli sitede "Dubai Şeyhinin Ultra Lüks Yatında Ateşli Hastalık Şüphesi!" başlıklı bir haber yayınlandığı, haber içeriğinde özetle Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü doktorları tarafından yatta kontrol yapılarak ateşli hastalık geçiren kaptandan numune alındığı ve yat kaptanının tahlil sonuçlarının beklendiği şeklinde bilgilerin yer aldığı görülmüş, yapılan araştırmada haberin gerçeği yansıtmadığı, bahse konu yatın kaptan ve personellerinin ülkeye girişinin yapılmadığı, sağlık görevlilerince herhangi bir sağlık taraması yapılmasının sözkonusu olmadığı, yat kaptanından numune alınmadığı anlaşılmış, bilgi verilen Cumhuriyet Savcısından alınan talimat doğrultusunda TCK 213 kapsamında "Halk Arasında Korku ve Panik Yaratmak Amacıyla Tehdit" suçundan işlem yapılmış, haberi yapan Yaşar Anter isimli şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, 15/03/2020 günü MEVCUTLU olarak Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı'nda hazır edilen şahıs savcılık ifadesi sonrasında tutuklama istemiyle sevk edildiği Bodrum Sulh Ceza Hakimliğince serbest bırakılmıştır."