Antrenmanlarını Bu Havuzda Yapıyor!

Bodrumlu yüzücü Aysu Türkoğlu, pandemi döneminde antrenmanlarını babasıyla birlikte terasa yaptığı 3 metrelik portatif havuzda yapıyor.

Antrenmanlarını Bu Havuzda Yapıyor!

11 yıldan beri yüzme sporuyla uğraşan 19 yaşındaki Aysu Türkoğlu, İzmir Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde Yüzme Antrenörlüğü okuyor. Bodrumlu Aysu, aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nde açık su yüzücüsü. 

Salgına karşı alınan tedbirler kapsamında yüzme havuzları ve plajlar kapatılınca genç sporcu formda kalıp su çalışmalarından geri kalmamak için yurt dışındaki örnekleri gibi farklı bir yöntem buldu. Tekne imalatçısı babası Mustafa Türkoğlu ile birlikte Bodrum'da ki evlerinin terasına 3 metreye 1.5 metre ebatlarında portatif havuz yapan Aysu, antrenmanlarını bir gün bile aksatmıyor. Baba Mustafa Türkoğlu da kızının tüm çalışmalarını yerinde izleyerek ona büyük destek veriyor.

80 santimetre derinliğe sahip portatif havuzun bir yanına kendini belinden bağlayan genç yüzücü, böylelikle saatlerce aynı yerde kulaç atıp, 3 metrelik suda kilometrelerce yüzüyor. 

Kent Haber'e konuşan Aysu Türkoğlu, 11 seneden beri yüzme sporu ile uğraştığını söyleyerek “Bir Türkiye 5’inciliğim var. 7,5 kilometre Türkiye birinciliğim var. Uluslararası, ulusal birçok yarışta birincilik, ikincilik ve üçüncülük elde ettim. Özellikle Kaş-Meis arasını geçen en genç Türk yüzücüyüm” dedi.

“BOŞALTTIĞIMIZ SUYLA BİTKİLERİ SULUYORUZ”

Babasıyla birlikte hazırladığı portatif havuz ile ilgili de konuşan genç yüzücü, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben sosyal medyada bunların el yapımı olmayanlarını çok kez gördüm. Bunu babamla paylaştım. Babam, bizim de yapabileceğimizi söyledi. İşe koyulduk ve bu ortaya çıktı. Bunu yapmamız yaklaşık bir buçuk ayımızı aldı. Dolduruyoruz ve temiz kalması için 2 kez suyunu boşaltıyoruz. Boşalttığımız suyu, bahçedeki bitkilerimizi sulamak için kullanıyoruz ve böylece suyu boşa harcamıyoruz. Yüzerken suyu boşa çekmemek için belime de lastik bağlıyorum. Bir direnç olması için. Bunun bana faydasını hissettim. Bu antrenmanlar Pandemi sürecinde su hissiyatımı kaybetmemiş olduğumu gösterecek.”

“HEDEFİM MANŞ DENİZİ’Nİ GEÇMEK”

Hedefinin Manş Denizi’ni geçen en genç Türk yüzücü olmak olduğunu dile getiren Aysu Türkoğlu, sözlerini “En büyük hedefim; İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Denizi’ni geçen en genç Türk yüzücü olmak. Bana örnek olan Nesrin Olgun, Bengisu Avcı’ya çok teşekkür ederim. Onlar da bana örnek oldu. Ben de o denizi geçen en genç kişi olmayı hedefliyorum” ifadeleriyle sonlandırdı.