ARAMIZDA KALSIN'DA FİNAL

İlkay Başak Turan ve Seda Tütüncü'nün sundukları “Aramızda Kalsın” programı...

ARAMIZDA KALSIN'DA FİNAL
İlkay Başak Turan ve Seda Tütüncü'nün sundukları “Aramızda Kalsın” programı bu hafta sezonun son programıyla ekranlara veda etti. Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Atilla Malkoç'un konuk olduğu programda Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı Hastalığı) hastalığının ne olduğu ve tedavi yöntemleri nelerdir konusu ele alındı. Dr. Malkoç, bu hastaların sürekli bir şeylerden kaygı duyduğunu belirterek hastalığı şöyle tanımladı :
"Takıntı Hastalığına yakalanan kişiler; ya üzücü bir olay sonrasında ya da genetik olarak bunu taşımaktadırlar. Bu hastalar 'ya sevdiklerimin başına birşey gelirse, sevdiklerime bir zarar verir miyim, ocağı veya kapıyı açık unutmuş olabilir miyim, içimden arabayı duvara çarpmak geliyor' gibi düşüncelerle yaşıyorlar ve bu düşünceler saçma olduğunu bile bile ister istemez meydana çıkıyor. Hasta bununla başetmek için çaba sarfetse de daha çok stres ve baskı altına giriyor. Takıntı hastalığına yakalanan kişiler mutlaka bir psikiatriste gitmeliler ve gerekirse ilaç tedavisine başvurmalılar."
Bu hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu belirten Dr. Malkoç, bu kişilerin mutlaka bir uzmandan hem psikolojik hem de ilaç tedavisi yönünden destek alması gerektiğini söyledi. Dr. Malkoç hastaya verilecek en büyük zararın da "takma kafanı" denilmesi olduğunu belirterek "Zaten hasta kafasına birşeyler takmak istemiyor, bunu çözmek istiyor ama yapamıyor, bunun tek çözümü tedavi olmak" dedi. Kış sezonu boyunca Kent Tv ekranlarında en çok izlenen programların başında gelen Aramızda Kalsın, son programıyla ekranlara veda etti. Programın sonunda İlkay Başak Turan ve Seda Tütüncü programa katılan tüm konuklara teşekkür ederek ekran başındakilerle vedalaştılar.