Bodrum'a Gelmeyin, Evinizde Kalın!..

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’da korona virüse karşı alınan tedbirleri açıkladı. Okulların tatil edilmesinin ardından ilçede ciddi nüfus artışı olduğunu anlatan Başkan Aras, tüm Türkiye’ye seslenerek “Herkes evinde kalsın” dedi.

Bodrum'a Gelmeyin, Evinizde Kalın!..

 

Bugün, Umurça Parkı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Aras, toplantı öncesi basın mensuplarına kolonya ikram etti. Toplantıda Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde görevlendirilen hijyen ekibi de hazır bulundu. 

Acil bir durum olmadıkça özellikle yaşlılar ve kronik hastalar gibi riskli grupların evlerinden çıkmaması gerektiği çağrısını yapan Başkan Aras, “Dün biz 24.00 itibariyle kapatma uygulamalarının gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için Kaymakamımız, Emniyet, Jandarma ve Zabıta müdürümüzle gece denetleme yaptık. Bütün esnafımızın bu uygulamaya riayet ettiğini gördük. Kendilerine teşekkür ediyorum. Biz bu denetlemelere devam edeceğiz. Bütün birimler kendi önlemlerini açıklamaktalar” diye konuştu.

20 KİŞİLİK BİR EKİP KURULDU

Bodrum Belediyesi olarak bir koordinasyon kurulu oluşturduklarını ve kriz masası oluşturacaklarını dile getiren Aras, “Bu kriz masası tablonun giderek kötüleşmesini göz önüne alarak neler yapabileceğimizi, virüsün yayılmasının önüne nasıl geçebiliriz, bunların çalışması yapılacak. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde oluşturduğumuz 20 kişilik bir ekibimiz var. Bu ekip Bodrum’da toplu bulunulan yerlerde, toplu taşıma araçlarında, virüsün bulaşma olasılığı olan tüm yerlerde faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi. 

Pazaryerleri ile ilgili de önemli bilgiler veren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “2 çeşit pazarımız var; gıda ve kıyafet pazarı. Biz temel ihtiyaçlar dışında tüm toplu bulunulan alanları sınırladık. Kıyafet pazarlarını şu anda kurdurmuyoruz. Gıda pazarları insanların temel ihtiyaçlarıdır. Onları açık tutmaya devam edeceğiz ama önlemlerimiz de alacağız. Pazarcılarımızın eldiven, maske ve dezenfekte ile önlemlerini almalarını sağlayacağız. Açıkta satılan ürünler sınırlandırılacak. Açıkta satılıp dezenfekte edilemeyen malzemelerin açıkta satılmamasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu. 

BODRUM’DA CİDDİ NÜFUS ARTIŞI VAR, HERKES EVİNDE KALSIN!

Okul ve birçok işyerinin tatil edilmesiyle büyükşehirlerden gelenlerin Bodrum’da ciddi bir nüfus artışına neden olduğuna dikkat çeken Ahmet Aras, ilçede yazlığı olan veya gelmek isteyenlere seslenerek şöyle dedi:

“Lütfen evinizde kalın. Bodrum’un nüfusu ve sağlık hizmetleri zaten kendine göre dizayn edilmiş. Eğer burada aşırı nüfus yüklemesine gidersek sağlık hizmetleri yeterli olmayacaktır. Mevcut Devlet Hastanesi ve 2 özel hastanede sadece 17 yoğun bakım yatağı var. Bu yatakları zaten Bodrum’a yetersiz görüyoruz. Eğer, ‘biz Bodrum’a yazlık evlerimize gelelim, yaz geldi, sıcak oldu, virüs yayılmaz, Bodrum güvenli’ diye düşünüyorsanız bence aldanıyorsunuz. Herkes evinde kalsın, kendi önlemini kendi yerinde alsın.”

ŞU ANDA BODRUM’DA TETKİK MERKEZİMİZ YOK

Geçtiğimiz günlerde Kent Haber'de gündeme getirdiğimiz Bodrum girişine termal kamera konulması önerisi ile ilgili de konuşan Başkan Aras, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu konu ilçe hıfzıssıhha kurulu toplantısında gündeme geldi, bir çalışma yapıyorlar ancak orada onu tutmak, insanların ateşini tespit etmek, daha sonra pozitif çıkarsa bir sağlık kuruluşuna gönderdik. Ondan sonra ne olacak? Nasıl bir önlem alınacak onu da bilmiyoruz. İnsanları geri mi çevireceğiz. Bu teklif değerlendirilecek. Bu virüsü taşıyıp taşımadığımızı tespit edecek ekipman, laboratuar kiti yok. Fakat bakanlığımız bunun bütün büyük illere gönderileceğini açıkladı. O bekleniyor. Şu anda Bodrum’da olmadığını söyleyebilirim. Şu anda Bodrum’da yapılan tetkikler Ankara’ya gönderiliyor. Sonucu Ankara’dan birkaç gün sonra bildiriliyor. Şu anda Bodrum’da tetkik merkezimiz yok.”

Belediye olarak Acil Eylem Planı’nda olası karantina yerlerini belirleyeceklerini ifade eden Aras, “Bodrum’da bu konuda çok büyük sıkıntı olmayacaktır. Çünkü şu anda ciddi bir yatak kapasitemiz var, otellerimiz var. Buraların çamaşırhaneleri, restoranları var. Kısa süre içerisinde karantina merkezi veya hastaneye çevrilebilir. Vatandaşlarımıza bu konuda endişe etmemeleri gerektiğini söylemek istiyorum” dedi. 

BAŞKAN ARAS'TAN KAMU DESTEĞİ ÇAĞRISI  

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Halkımızın sağlığı şu an tek önceliğimiz. Bu tablonun nereye varacağı belli değil, o yüzden de ekonominin ve Bodrum için önemli olan turizmin nereye varacağı ile ilgili bir şey söyleyemiyoruz. Ancak turizme bağlı ekonomimize her zaman güç veren işletmelerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Belediye olarak bu işletmelerimizin beklentilerini karşılamaya hazırız. Özellikle ben buradan kamu desteğinin gerekli olduğunu vurgulamak istiyorum. İşletmelerimiz kapandı ama bankalar, SGK, Vergi Daireleri sistemi kapatmadı. Onların da esnafa, işletmelere destek olması gerektiğini düşünüyorum. Bizler, Belediyenin alacakları ile ilgili bir takım düzenlemelere gidebiliriz."

FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRILMAYACAK

Dünya çapında etkili olan salgın nedeniyle fırsattan istifade etmek isteyenlere göz açtırılmayacağını vurgulayan Başkan Aras, "Gıda, hijyen ve dezenfekte ürünlerinde karaborsacılık yapanlara karşı gerekli denetimler Zabıta ekiplerimizce yapılıyor. Vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı olmalarını ve gördükleri bu tür konuları derhal bize bildirmelerini istiyoruz" dedi.

MECLİS OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

Başkan Ahmet Aras toplantı sonunda Bodrum Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplanacağını açıkladı. Yaşanan gelişmeler sonrasında en kısa sürede meclisi bir araya getirmek için hazırlandıklarını ifade eden Başkan Aras, olağanüstü meclis toplantısının kapalı oturumla gerçekleşeceğini söyledi.  

ACI OT FESTİVALİ NEDEN İPTAL EDİLMEDİ?

Kamuoyunda eleştirilere de neden olan Acı Ot Festivali’nin neden iptal edilmediği ile ilgili sorulara da yanıt veren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, şunları dile getirdi:

“Bu açıklama yapıldığında festivale birkaç gün kalmıştı. Okulları da 16 Mart’tan itibaren kapatıyorlardı. Biz Acı Ot Festivali’ni pazaryeri gibi bir alan olarak değerlendirdik. Pazaryeri nasılsa orada da sebze, meyve bunlar servis yapılıyordu. Açık alanda olduğu için hemen yasaklama gereği hissetmedik. Zaten orada da çok fazla kalabalık olmadı. İnsanlar kendi önlemlerini aldılar. O festival ayrıca belediyenin etkinlikleri kapsamında da değil ama önemli değil, yetki bizde. Bir de tablo yeni belli olmuştu. O dönemde o kadar kötü bir tablo görünmüyordu. Türkiye’de büyük bir vaka yoktu. 1 kişi açıklanmıştı. Tablo daha sonra kötüleşti” dedi.

Berber ve kuaförlerin de denetleneceğini ifade eden Aras, “Bütün işletmeleri denetleyeceğiz. Bunun planını arkadaşlar hazırlıyorlar” dedi. 

Muğla’dan 47 kişinin umreye gittiği bilgisini veren Başkan Aras, “Bodrum’dan giden olup olmadığıyla ilgili bilgi yok” diye konuştu. 

Başkan Aras, ayrıca ihtiyaç olması durumunda ilçedeki vatandaşlar için gıda yardımı yapılacağını da sözlerine ekledi. 

Kent Tv ekranları ve resmi Facebook hesabımız üzerinden canlı olarak yayınlanan basın toplantısının tamamını aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz...

https://www.facebook.com/bodrumkenttv/videos/244332449923719/