Aras; 'Yanlış Yapan Hesabını Verir!'

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde şikayet üzerine başlatılan soruşturma ile ilgili mecliste açıklamalarda bulundu. Aras, belediyede mülkiyet müfettişlerinin incelemelerinin devam ettiğini dile getirerek “Şu anda olay yargıda ve İçişleri Bakanlığı’nın mülkiye müfettişleri tarafından incelemedeyiz. Bunlar sonuçlanınca herkes sonucunu görecektir. Eğer yanlış yapan varsa yargı önünde hesabını verir.” dedi.

Aras; 'Yanlış Yapan Hesabını Verir!'

Meclis toplantısında konu ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Aras, istemedikleri bir olay yaşadıklarını ifade ederek şu ifadelere yer verdi:

“İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde yaşamak istemediğimiz bir olayı yaşadık. Burada yaptığımız bir görev değişikliği sonucunda yapılan şikayet üzerine savcılık ve sulh hukuk mahkemesi tarafından inceleme ve soruşturma başlatıldı. Talep üzerine 7 tane klasörü verdik. Belediyede hukuksuz, mevzuata aykırı bir işlem kesinlikle yapılmamaktadır. Burada en küçük çalışanından başkanına kadar bu belediye temizdir. Eğer aksini iddia eden varsa elinde bilgiyle, belgeyle savcılıklara, İçişleri Bakanlığı’na ya da bana başvurabilir. O yüzden ben buradan alnımızın açık olduğunu kamuoyuna duyurmak istiyorum. Eğer bizim bilmediğimiz bir şey varsa da herkes yargı önünde sonuna kadar hesabını verir. Eğer yargı da tespit edemiyorsa vicdanında hesabını verecektir. Ancak biz iç soruşturmamızı başlattık. Eğer burada herhangi bir kişinin ihmali veya suiistimali, görevi kötüye kullanması ortaya çıkarsa onda da gereken bütün önlemleri alacağımızın, yaptırımları uygulayacağımızın herkes tarafından bilinmesini isterim.” dedi. 

SORUNUN ANA KAYNAĞI İŞ VE İŞLEMLERİN GECİKMESİ NOKTASINDADIR

Göreve geldiklerinden bu yana şeffaf olmaya, hesap verebilir olmaya çalıştıklarını, iş ve işlemleri mevzuata uygun şekilde yapmaya çalıştıklarını dile getiren Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İmar Müdürlüğümüzdeki sorunun ana kaynağı iş ve işlemlerin gecikmesi noktasındadır. İş ve işlemlerin gecikmesi de Bodrum’un son dönemlerde aldığı nüfus ve büyük bir yatırımcı göçü de var aynı zamanda. Yapılaşma artmakta. Daha önce imara konu olup da ruhsat istemeyen birçok parsel şu anda satılıyor ya da imara gelinip yapılaşmaya çalışılıyor. O yüzden çok büyük bir talep var. Arkadaşlarımız 2019’da 700 tane ruhsat proje incelemişken, 2021’de bu 4 binin üzerine çıktı. Personel sayımız da 2 ya da 3 arttı. Bizim de alabildiğimiz personel sayısı belli. Bu, ister istemez süreçleri geciktiriyor. Bu geciken süreçler insanları rahatsız ediyor. Dövizin, akaryakıtın, enflasyonun durumuna baktığınızda her geçen gün vatandaşlarımız için kayıptır. O yüzden herkes bu konuda rahatsız. Ama bu hizmeti karşılayabilmek için canla başla çalışıyoruz. Bundan sonra da yine gereken önlemleri alırız ama belediyede iş ve işlemler hukuka uygun bir şekilde devam etmektedir.”

BİR MÜFETTİŞ DAHA ARAMIZA KATILDI

 

Belediyede müfettişlerin incelemelerinin de sürdüğünü dile getiren Aras, “Şu anda bir müfettişimiz zaten başka bir olay için gelmişti, Türkbükü’ndeki bir otel ruhsatı ile ilgili. Ona da konu tebliğ edildi. Aynı zamanda bir müfettişimiz daha bugün aramıza katıldı. O da iddiaları araştıracaktır ve sonucunu kamuoyu ile paylaşacağız. Bunun dışındaki spekülasyonlara veya dedikodulara kulak asmamak lazım. Şu anda yargıda ve İçişleri Bakanlığı’nın Mülkiye Müfettişleri tarafından incelemedeyiz. Bunlar sonuçlanınca herkes sonucunu görecektir.” dedi. 

Muhabir: Hamdi Yörür