Aras’tan Bayram Öncesi Değerlendirme

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yaklaşan kurban bayramı hazırlıkları, belediye hizmetleri, inşaat yasakları, susuzluk ve trafik sorunu hakkında açıklamalarda bulundu.

Aras’tan Bayram Öncesi Değerlendirme

Yahşi Mahallesi’deki Müsgebi Belediye Kafe’de gerçekleştirilen toplantıya Ahmet Aras’ın yanı sıra belediye başkan yardımcıları Tayfun Yılmaz, Önder Batmaz ile Zabıta Müdürü Deniz Özyıldız katıldı. 

“YOL KENARLARI ATIK TOPLAMA ALANI GİBİ”

Sözlerine Bodrum’da çöple verilen mücadeleyle başlayan Aras, araçlardan atılan çöplerden dolayı yol kenarlarının atık toplama merkezi gibi olduğunu ifade ederek “Bu yollara çöpleri atan vatandaşların vicdanlarına seslenmek istiyorum. Orası sizin de yolunuz, sizin de eviniz. Bodrum bütüncül olarak düşünülmelidir. Çöpleri gelişigüzel fırlatmamak zorundasınız” dedi. 

“BODRUM–TURGUTREİS YOLUNU CENAZE HİZMETLERİ TEMİZLİYOR”

Bayram boyunca belediye ekiplerinin tüm birileri ile sahada olacağını kaydeden Aras, şöyle devam etti:

“Şu anda Bodrum’dan Turgutreis’e kadar olan bölgeyi Cenaze Hizmetlerimizin hocaları ve mezar kazıcı arkadaşlar temizliyor. Çünkü Temizlik İşleri’nin toplam 480 personeli var. Bodrum 687 kilometrekare. Her kilometkareye bir personel koysak yetmiyor. O yüzden tabi ki belediyenin diğer birimlerinden arkadaşlarımız bu görevi yürütmekteler. Bizim çöp araçlarımız günde 9 bin kilometre yol yapıyor. Bu da buradan Iğdır’a 2 defa gidip gelmeye tekabül ediyor” diye konuştu. 

“BODRUM ÇÖP ÇIKARMADA 38. SIRAYA YERLEŞTİ”

Toplantıda söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Bodrum’un 2 sene önce en çok çöp çıkarmada ilçe ve il belediyeleri arasında 56’ncı sırada olduğunu fakat pandemi döneminden sonra ise 38’inci sıraya yükseldiğini ifade ederek “30 büyükşehrimiz olduğunu düşünürsek, büyükşehirlerden hemen sonra Bodrum’un en çok çöp çıkarma anlamında 38’inci sıraya yerleşmiş durumda. Bodrum’da son 5 gündür 850 ton çöpün altına hiç inmedik. Vatandaşlarımızın çöp konusunda göstereceği hassasiyetle biz bunu başarabiliriz. Aksi takdirde bin 500 personelimiz de olsa, yeteri kadar teknolojik altyapımız olmadan ve vatandaşımız hassasiyetini göstermeden bir sonuç alamayacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

“BİR METREKARE ALANI BİLE İMARA AÇMADIK”

İlçedeki yoğun inşaat faaliyetleri hakkında konuşan Belediye Başkanı Aras, Bodrum’da bir metrekare alanı bile imara açmadıklarını dile getirerek “Bu imar planlar daha önce 11 belde belediyesinin hazırladığı imar planları. Bodrum’da inşaat hızının bu şekilde sürmesi, imar planları ile verilen haklar yüzünden. Sizin imarlı bir yeriniz var, buraya ruhsat ve iskan istiyorsunuz. Belediye olarak bunu sebepsiz yere ‘Bodrum çok yapılaştı, kusura bakma size iskan ruhsat veremem’ diyemezsiniz. Bu anayasal bir hak. Ancak biz belediye olarak Bodrum’un tarihine kültürüne, mimari yapısına uygun olmayan projelere kesinlikle müdahale ediyoruz” dedi. 

“YASAYA UYMUYORSAN O ZAMAN SENİN İŞİN DE KOLAYLAŞTIRILAMAZ”

İnşaat yasaklarına uyulmaması ile ilgili de konuşan Başkan Aras, “Şikayet geliyor, zabıta gidiyor işlem yapıyor. Biz gittikten sonra yeniden başlıyor. Biz yine gidip işlem yapıyoruz. Biz gittikten sonra yine başlıyorlar. Gerekirse durduruyoruz, şantiyeyi boşalttırıyoruz. Rantın bu kadar yüksek olduğu bir yerde bu insanlarla mücadele etmek hiç kolay değil. Ama en sonunda gidip inşaatı mühürlüyoruz. Bunu tehdit olarak da algılayabilirler. Gerçekten burada ben samimiyim. Sonra iskan meselesi geldiğinde yine belediyeye gelip o iskanı isteyecekler. O zaman orada yaşayacaklarından da ben sorumlu değilim. Eğer sen yasaya uymuyorsan o zaman senin işin de kolaylaştırılamaz. Belediye gelip de bir şeyler söylüyorsa ve bir işlem yapıyorsa bilin ki o artık orada durur” dedi. 

SU TASARRUFU APARATI DAĞITILACAK

Bu yıl aşırı bir kuraklık olduğunu dile getiren Aras, vatandaşlara su tasarrufu çağrısında bulundu. Bayramdan sonra her bir muslukta yüzde 60’a yakın tasarruf sağlayan aparat dağıtacaklarını söyleyen Aras, “İlk planda 50 bin adet dağıtmayı hedefliyoruz. Bunun da kullanılmasını rica edeceğim” şeklinde konuştu.  

“BODRUM’UN TABUTUNA SON ÇİVİYİ ÇAKMIŞ OLURSUNUZ”

İlçedeki trafik sorununa da değinen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bodrum tepelerinden 6 şeritli yol geçirirseniz Bodrum’un tabutuna son çiviyi çakmış olursunuz. Biz mevcut yollarda iyileştirmeler istiyoruz. Kavşaklarda düzenlemeler istiyoruz. Bu, Milas’tan Turgutreis’e kadar ana yollardaki problemdir. Karayollarımız özelikle kavşak düzenlemelerini gerekirse battı çıktılar yaparak düzenlemek zorundadır. Başka bir çözümü yoktur. Biz üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi. 

Muhabir: Hamdi Yörür