Aras’tan Çifte Standart Tepkisi

Bodrum Belediyesinin 2021 yılı Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı yapıldı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, CHP’li belediyelere çifte standart uygulandığını ifade edip “Bazı Ak Partili belediyelere o yollar otoban, bizlere patika” dedi.

Aras’tan Çifte Standart Tepkisi

Konacık Mahallesinde bulunan Herodot Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen toplantının başında bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, önceki gün açıklanan nüfus verileri hakkında konuşarak "Demek ki ikametini Bodrum’a al çağrısı çok karşılık bulmamış. Resmi nüfusun 181 bin 541 olarak açıklanması çok önemli değil çünkü Bodrum’da şu anda 500 bine yakın bir kalabalık var. Olumsuz etkilerini, altyapıda, trafikte enerji kesintilerinde hep beraber yaşıyoruz. Bodrum artık bu nüfusla yaz kış yaşayacak bu böyle görünüyor. Çünkü kimsenin geri dönmeye niyeti yok. Demek ki artık biz buna göre yeni stratejimizi oluşturacağız” dedi. 

ŞANTİYELER VE PAZARYERLERİNDEN ÇOK BULAŞ OLUYOR!

Son günlerde Bodrum’da koronavirüs vakalarında artışlar olduğunu ifade eden Aras, "Özellikle şantiyelerde, pazaryerlerindeki kalabalık tabi ki etkili. Oralardan hastalık kapıldığını söylüyorlar. Buralarla ilgili denetimlerimizi devam ettireceğiz. Bodrum’daki şu anki inşaat yoğunluğunu da düşünürsek kendi önlemlerini kendileri almaları yönünde bir uyarı göndermek istiyorum” şeklinde konuştu. 

“YENİ SAHALAR İÇİN PROJELER HAZIRLIYORUZ”

Spor turizmi ile ilgili yatırımların süreceğini dile getiren Aras, “TFF Başkanı Nihat Özdemir’den Bodrum’da özellikle futbol turizminin, takımların kamp yapmasının önünü açmasını istedik. O da bu konuda tereddütsüz destek olacağını söyledi. Şimdi yeni sahalar için projeler hazırlıyoruz. Hazine arazileri arıyoruz, bulduk. Onlar Çevre Bakanlığımızdan, Maliye Bakanlığımızdan Milli Emlak’tan talep ettik. Onlar da destek olacaklarını söylediler” ifadelerini kullandı. 

 

Toplantıda gündem dışı söz alan MHP’li meclis üyesi Bahattin Kul, Cumhur İttifakı olarak sosyal birimler masası kurduklarını, 200-300 gençle sahada çalışma yaptıklarını anlatarak “Biz şöyle bir plan geliştirdik. Biz her ay meclis toplantısına geldiğimizde bir bölgenin vatandaşların veya esnafın anlattığı sorunlarını AR-GE’lerden geçirerek burada hem sizlere katkı olması hem de onların sorunlarını dile getiririz diye harekete geçtik. Bununla ilgili de bu ay meclisimize Göltürkbükü’nü analiz edip getirdik” dedi. Bahattin Kul, sözlerinin devamında Göltürkbükü’nün tespit ettikleri sorunlarını aktardı. 

Bahattin Kul'un sorunları aktarırken belediyeyi suçladığını söyleyen CHP’li meclis üyesi Emre Köroğlu ile Kul arasında kısa süreli bir sözlü tartışma yaşandı. 

“AK PARTİLİ BELEDİYELERE O YOLLAR OTOBAN BİZE PATİKA”

Başkan olduğu günden bu yana hep uzlaşmacı bir tavır sergilediğini söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, iktidar partisini de eleştirerek şunları söyledi:

“Siyaset diyorsanız, illa bir yeri kazanınca mı yatırım yapılmalı? Yatağan gibi. Örnek olarak söylüyorum. Bu Bodrum devletin toprağı değil mi? İlla belediye mi yapacak? Altyapıyı, üstyapıyı yapmak sadece belediyeye mi ait? Ben hükümet yetkilileri ile uzlaşmacı bir şekilde çalıştığım için onlara doğru bilgiler verip Bodrum’da yatırım yapmalarını, devletin daha fazla yatırım yapmasın istiyorum. Ama şöyle bekliyorlar, biz Bodrum’u teslim edelim de ondan sonra yapsınlar, kusura bakmasınlar yani kimseye teslim etmeyeceğiz Bodrum’u. Geç olacaktır ama yapacağız, vatandaşımızın bu sorunlarını çözeceğiz. Bu Bodrum’u hafife alınacak bir yer olmadığını, hükümetimiz tarafından da öncelikli olarak değerlendirmeye alınmasını ben de isterim. Biz bir planı bile geçirirken öyle bir siyaset yapılıyor ki incecik detaylarla aylarca geciktiriliyoruz. Biz plan geçecek, yol yapacağız o plan aylarca kurullarda bekliyor. Bütün iyi niyetime, uzlaşmacı tavrıma rağmen. Biz nasıl çalışacağız burada? Zaten finansal sıkıntılarımız var. Bazı Ak Partili belediyelere o yollar otoban, bizlere irme ya da patika. Geçen sene Kahramanmaraş Belediye Başkanı ile karşılaştık, bütçesi Bodrum kadar. Geçen sene maliyeden 1 milyar TL para aldığını söyledi. 1 milyar lira vermişler. Niye bize vermiyorlar, Bodrum’a. CHP’liyiz diye. Bunu çok iyi tanımak ve bilmek lazım. Bunu bilmeyen çok ciddi haksızlık yapar. Çok söyleyecek şey var ama susuyorum, bu uzlaşı iklimi bozulmasın diye uğraşıyorum.”

Başkan Aras'ın konuşmasının ardından yeniden söz alan MHP’li meclis üyesi Bahattin Kul, “Daha bundan bir ay önce altyapının temelini birlikte attık. O yatırımı devlet yapıyor” diye konuştu. 

Toplantıda ele alınan 11 gündem maddesi ise oybirliği ile kabul edildi. 


Muhabir: Hamdi Yörür