Başkan Aras’tan O Habere Sert Tepki

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, geçtiğimiz günlerde Sabah Gazetesi’nde “Bodrum’daki Milyonluk Ranta Suç Duyurusu” manşetiyle yayınlanan habere, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla tepki gösterdi.

Başkan Aras’tan O Habere Sert Tepki

Sabah Gazetesi’nde 9 Haziran günü Ceyhan Torlak imzasıyla yapılan “Bodrum’daki Milyonluk Ranta Suç Duyurusu” başlıklı haberde, İstanbul’da avukatlık yapan Turgay Özdoğan’nın Gümüşlük Karakaya’daki evinin ve otelinin önünün haksız ve hukuka aykırı şekilde kapatılarak inşaat yapıldığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunduğu ifade edilmişti. 

Haberde “Avukat Özdoğan savcılık dilekçesinde geçtiğimiz günlerde imar yolsuzluğu ile gündeme gelen Bodrum Belediyesi'ndeki şüphelilerin milyon dolarlık rantın döndüğü arazideki inşaat faaliyetlerine rüşvet karşılığında izin vermiş olabileceğini öne sürdü. Özdoğan, görevlerini kötüye kullandıklarını iddia ettiği Başkan Yardımcısı Turgay Kaya, eski İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Melike Yapıcı ve proje sorumlusu Mehmet Üzer hakkında şikayette bulundu.” ifadelerine yer verildi. 

ARAS’TAN HABERE SERT TEPKİ

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bugün bahse konu haberle ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Açıklamasında bahse konu çalışmanın Müze Müdürlüğü denetiminde gerçekleştirilen arkeolojik sondaj kazısı olduğunu ifade eden Aras, şunları kaydetti:

“Birkaç gün önce SABAH gazetesinde yayınlanan bu haberi yayınlayanları ve yayınlatmak üzere gazeteye gönderen “ünlülerin avukatı” Turgay Özdoğan’ı buradan kutlamak istiyorum çünkü bugüne kadar sayısız yalan haber gördüm fakat böylesine trajikomik olanını görmedim desem yalan olmaz. Düşünün, bir hukukçu olarak yaptığı kaçak eklentiler nedeniyle gayrimenkulleri belediyemiz tarafından mühürlenen, konuyla ilgili olarak mahkemelere yaptığı tüm itirazları reddedilen ve an itibarıyla kaçak eklentileri yıkım programımız içinde yer alan “ünlülerin avukatı” Turgay Özdoğan, Belediyemiz hakkında "evinin ve otelinin önüne haksız ve hukuka aykırı biçimde inşaat yaptığı” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. 

“ARKEOLOJİK SONDAJ KAZISI YAPILIYOR”

Bu trajikomik iddiayı da SABAH gazetesi hiçbir araştırma yapmadan, “Bodrum’daki Milyonluk Ranta Suç Duyurusu” manşetiyle aynen yayınladı. Suç duyurusuna konu edilen çalışma ise iddia edildiği gibi “belediyemiz tarafından yapılan kaçak inşaat" değil, 3. Derece Sit Alanı olan arazilerde herhangi bir inşaat izninin verilebilmesi için, Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu’nun "arkeolojik sitler koruma ve kullanma koşulları" ile ilgili 658 sayılı ilke kararına istinaden verdiği izinle, Müze Müdürlüğü denetiminde gerçekleştirilen arkeolojik sondaj kazısıdır.

TEKZİP TALEBİ GÖNDERİLDİ

Durum böyle iken ulusal basında yayınlanan bu yalan haber ise, Bodrum Belediyesine karşı gerçekleştirilen açık bir itibar saldırısı ve açık bir haksızlıktır. Bu yalan haberle ilgili tekzip talebimiz, avukatlarımız tarafından SABAH gazetesine gönderildi. Dilerim ve umarım, tekrarı olmaz çünkü, SABAH gibi 37 yıllık bir gazetenin bu kadar büyük bir yalana aracılık etmesi, Bodrum’a ve Belediyesine zarar vereyim derken, kendi kendini imha etmesinden başka birşey değildir."