Arıtmadan Bırakılan Suya Tepki

Bodrum’da arıtma tesisinden salınan su, vatandaşların hayatını kabusa çevirdi. Koku ve sinekten duramadıklarını söyleyen mahalleli soruna çözüm bekliyor. Muğla Büyükşehir’den yapılan açıklamada ise bahse konu suyun arıtılmış su olduğu ve DSİ ile Çevre Şehircilik Bakanlık’ın verdiği çevre izinleri doğrultusunda deşarj edildiği bildirildi. Ayrıca deşarj edilen suyun bakanlık tarafından belli aralıklarla takip edildiği bildirildi.

Arıtmadan Bırakılan Suya Tepki

Ortakent – Yahşi Arıtma Tesisi’nden doğaya su salınıyor. Arıtmanın bulunduğu tepeden dere boyunca aşağı inen su, daha sonra denize inen büyük dereye ulaşıyor. Buradan Ortakent-Yahşi sahiline akıyor. Vatandaşlar, suyun artırılmadan salındığını ifade ediyor. 

Su, geçtiği yerlerde ağır koku ve kötü görüntüye sebep oluyor. Bölgede ikamet eden vatandaşlar ise kokuya isyan ediyor. Mahalleli, “Madem bu suyu denize bırakacaksınız, açıktan değil boru döşeyerek salın, hem dere kirlenmesin hem de biz bu kokuyu çekmeyelim” diyor. 

Mahalle sakinlerinden Veli Keman, Kent Haber’e yaptığı açıklamada bu sorunu yaklaşık 2 yıldır yaşadıklarını ifade ederek “Yetkililere birkaç kez bilgi vermemize rağmen önlem alınmadı. Biz burada kokudan duramıyoruz. Yetkililer temiz su salındığını söylüyor, kokmadığını söylüyor ama burada yaşayan biz olduğumuz için bu durumu sürekli yaşayan biziz. Suyun kaynağına da gittik. Kendiniz gördünüz. Oralar da berbat durumda, buralar da berbat durumda. Bizim istediğimiz yetkililer tarafından buna önlem alınması. Hem sivrisinek üretiyor hem de çok pis kokuyor. Benim bir buçuk yaşında bir kızım var. Ben onu evimden bahçeye çıkaramıyorum. Neden? Hastalık buluruz diye. Çok pis kokuyor. Yaşayan biziz. Buradaki komşular da aynı dertten muzdarip aslında” dedi. 

Veli Keman, yaşadıkları bu sıkıntıya bir an önce çözüm bulunmasını istedi. 

Muğla Büyükşehir’den yapılan açıklamada ise bahse konu suyun arıtılmış su olduğu ve DSİ ile Çevre Şehircilik Bakanlık’ın verdiği çevre izinleri doğrultusunda deşarj edildiği bildirildi. Ayrıca deşarj edilen suyun bakanlık tarafından belli aralıklarla takip edildiği bildirildi.