Arkeolojik SİT Alanına Beton Atacaktı!

1. Derede Arkeolojik SİT alanında bulunan Gümüşlük sahiline beton atmak için çakılan kalıplar ve dökülen taşlar, tepki topladı. Bahse konu kaçak ve ruhsatsız yapı, belediye ekiplerince mühürlendi.

Arkeolojik SİT Alanına Beton Atacaktı!

Bodrum’un Gümüşlük Mahallesi’nde 1. Derece Arkeolojik SİT alanı içerisinde kalan sahilde iddiaya göre bölgedeki bir arazi sahibi tarafından taşlar döküldü. Daha sonra sahile beton atılmak maksadıyla kalıplar çakıldı. 

Olan biteni gören mahalle sakinleri duruma tepki gösterdi. Bodrum Belediyesi ekipleri de Cumartesi günü bölgeye gelerek bahsekonu yapıyı mühürledi. 

Aynı şahsın, kendi arazisi içerisinde kalan kazı evine de eklentiler yaptığı öğrenildi. 2 tane kazı evi arasına yapılan platform da belediye ekiplerince mühürlendi. 2 yapıyı mühürleyen belediye ekipleri Anıtlar Kurulu’na da yapıların kaldırılması için yazı gönderdi. Anıtlar Kurulu’nun vereceği kararın ardından 2 yapı kaldırılacak. 

Mahalle sakinlerinden İbrahim Hakkı Zırh, Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Burası restoranların bittiği nokta. 1. Derece Arkeolojik SİT alanı. İlk taşları koydular, daha sonra kalıp çaktılar. Dün de belediye gelerek mühürledi. O taşlar ve kalıplar orada kötü görüntü oluşturuyor, kaldırılması gerekiyor” dedi.