Artış Sürüyor, Tedbirler Genişliyor

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarında artış devam ediyor. Büyükşehirlerdeki kadar olmasa da hızlı artış Muğla ve Bodrum’da da yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 11 Kasım verilerine göre; virüs nedeniyle dün 86 kişi hayatını kaybetti. Yeni hasta sayısı 2 bin 693 oldu. Hastanelerde tedavileri devam eden ağır hasta sayısı da 3 bin 95'e yükseldi. Öte yandan alınan-açıklanan birçok tedbirlere rağmen Bodrum’da bir toplu taşıma aracında dün çekilen fotoğraf ise hastalığın yayılımının neden engellenemediğini gözler önüne seriyor.

Artış Sürüyor, Tedbirler Genişliyor

İçişleri Bakanlığı, 81 ile gönderdiği koronavirüs genelgesinde tüm illerde cadde ve sokaklarda sigara içilmesinin yasaklandığını duyurdu. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine "Koronavirüs Tedbirleri" konulu ek genelge gönderdi. Buna göre, tüm illerde işlek cadde ve sokaklarda sigara içme yasağı getirilecek. Kararın, sigara içtiği için maskesini indiren kişiler nedeniyle alındığı açıklandı. 

Genelgede, Türkiye'de içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlendiği hatırlatılarak, İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca alınması gereken yeni ek tedbirler sıralandı:

Daha önce valiliklere gönderilen genelge ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi bir istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti. Ancak özellikle vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görüldü. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşıyor.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12 Kasım 2020 tarihinden itibaren tüm illerde vatandaşların yoğun olarak bulunduğu cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda veya bölgelerde sigara içme yasağı getirilecek.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIN SOKAĞA ÇIKMA DURUMU İL BAZLI BELİRLENECEK

Yine daha önce illere gönderilen genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre İl Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda Valilerce; koronavirüs salgınının illerindeki seyri anlık olarak takip edilerek, hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10:00­-16:00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilmesi yönünde karar alınacak.Son dönem gelişmelerine bağlı olarak alınan/alınacak kararlar belirli aralıklarla gözden geçirilerek, belirtilen kriterlerde iyileşme sağlanması durumunda ise kısıtlama aynı usulle kaldırılacak.

HALA MASKESİZ DOLAŞANLAR VAR!

Yapılan uyarılara rağmen Bodrum’da maskesiz dolaşanların sayısı az değil. Cadde ve sokaklarda uyarıları dikkate almayan birçok vatandaşın, maske takmayarak hem kendi canını hem de başkalarının canını tehlikeye attığı görülüyor. 

Bodrum – Turgutreis arasında sefer yapan bir toplu taşıma aracında çekilen fotoğraf da tepki topladı. Koltukların tamamen dolu olduğu minibüste, ayakta da 12 yolcunun bulunduğu belirtildi.

ÖZGÜR; "MUĞLA'DA BİR GÜNDE 110 POZİTİF, YOĞUN BAKIM DA YER KALMADI!"

Öte yandan Muğla'nın deneyimli gazetecilerinden Özcan Özgür dün kaleme aldığı yazısında, Muğla'da salgının etkilerinin ağırlaşmaya başladığını ifade ederek Eğitim Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde yer kalmadığını dile getirdi. Özcan'ın Muğla'daki son durum hakkındaki yazdıkları şöyle; 

"Muğla'da bütün ilçelerde geçen Mart-Nisan aylarına göre ciddi vaka artışları kaydedilmeye başladı. Hafta başında Muğla il merkezinde yapılan testlerde 10'u cezaevinde çalışan, 110 pozitif vaka ile karşılaşıldığı kaydedildi. Bunların içinde Milletvekili Yelda Erol Gökcan da bulunuyor. Muğla'da da yaygınlık göstermeye başlayan salgın sonucu Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Yoğun Bakım Servisleri doldu. İlçelerle ilgili ise bilgi alınamıyor. Edindiğimiz bilgilere göre, Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 10 yataklı ve ardından açılan 6 yataklı Yoğun Bakımlar dolunca, 20 yataklı daha yoğun bakım açılışı hazırlıkları başladı. Endokrin, Nöroloji, Fizik Tedavi servisleri boşaltıldı. Hastanenin 3 Katı Pandemi Servisi'ne dönüştürüldü. Servisler küçültülüp, sıkıştırılıyor. Örneğin Hariciye ve Dahiliye birarada hizmet verebiliyor. Bu gidişle normal hastalara yer kalmayacağı ve bunun sonunda hastanenin tamamının “Covid Servisi” haline gelebileceği belirtiliyor."