ASLI BAŞ DAVASINDA GERGİN ANLAR!

Mankenler Kraliçesi Aslı Baş'ın iş adamı Ahmet Bayer'in Bodrum'daki villasında ölümüyle...

ASLI BAŞ DAVASINDA GERGİN ANLAR!
Mankenler Kraliçesi Aslı Baş'ın iş adamı Ahmet Bayer'in Bodrum'daki villasında ölümüyle ilgili Muğla 1.Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 7. duruşması yapıldı.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanan tutuklu sanık Hakan Sadri Bayer, babası Ahmet Bayer, kardeşi Volkan Bayer ve 7,5 yıla kadar hapsi istenen villa çalışanı Murat Umirov ile olay gecesi Hakan Sadri Bayer ile birlikte olduğu ileri sürülen Alman ve Türk vatandaşı Melisa Stvassner de duruşmaya katıldı.

Duruşmada Aslı Baş ailesinin avukatları, olayın gerçekleştiği dönemin Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı ve olayı ilk soruşturan Cumhuriyet Savcısı başta olmak üzere toplam 11 kişi hakkında bulundukları suç duyurusu hakkında mahkeme heyetine yazılı ve sözlü olarak bilgi verdi. Aslı Baş'ın avukatları delillerin karartılmasına yardımcı olduğu iddiası ile tutuksuz yargılanan Ahmet Bayer'in tutuklu yargılanmasını talep etti.

Mahkeme savcısının izinli olması nedeniyle yerine bakan Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı toplanan deliller ışığında ve yattığı süre göz önüne alınarak tutuklu sanık Hakan Sadri Bayer'in tahliyesini istedi.

Bayer ailesinin avukatları da 11 aydır tutuklu bulunan Ahmet Bayer'in oğlu Hakan Sadri Bayer'in, toplanan deliller doğrultusunda üzerine atılı bulunan hiçbir suç unsurunun bulunmadığını belirterek tahliyesini talep etti.

Avukat Mustafa İlker Gürkan, "Hakan Bayer hakkında bugüne kadar toplanan deliller gösteriyor ki, Aslı Baş'ın ölümü ile ilgili ortada bir delil yok. Bu dava seyrinden saptırılmak isteniyor. Eğer ortada bir suç unsuru varsa, bunu biz de bilelim. Aksi takdirde suçsuz yere bir insanın 11 aydır tutuklu bulunmasına anlam veremiyoruz" dedi.

Duruşmada Aslı Baş ailesinin avukatları ile Ahmet Bayer ailesinin avukatları arasında sert tartışmalar yaşandı. Mahkemeye başkanlık eden Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fahrettin Gültekin avukatlara sık sık müdahale etmek zorunda kalırken, söz düellosunun sesli bir şekilde devam etmesi üzerine "Kavga ortamında mahkemeyi yönetmek istemiyorum" diyerek avukatları uyardı.

Duruşmaya verilen kısa bir aranın ardından Baş ailesinin avukatları tarafından talep edilen Ahmet Bayer'in tutuklu yargılanması talebi ve Ahmet Bayer ailesinin avukatlarının tutuklu bulunan Hakan Sadri Bayer'in tahliye talepleri reddedildi. Mahkeme, tutuklu sanık Hakan Sadri Bayer'in tutuklu yargılanmasına, Ahmet Bayer'in de tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Mahkeme çıkışı gazetecilere açıklama yapan Ahmet Bayer, şunları söyledi:

"Şunu çok rahat görebiliyorum ki, burada çok ciddi bir adalet skandalı yaşanıyor. Ciddi bir hukuk skandalı yaşanıyor. Melis Hanım, Hakan ile birlikte olay gecesi televizyon seyreden ve Hakan'ın olay yerinde olmadığının tanığı olan isim. Olayın görgü tanıklarının tamamı yurt dışında yaşayan insanlar ve her duruşmada burada oluyorlar. Bir şüpheleri olsa buraya gelmezler. Savcılık üçüncü kez, bu defa davaya bakan savcının yerine bakan nöbetçi savcı da tahliye talebinde bulundu. Fakat mahkemenin Hakan hakkında en küçük bir delil olmadığı halde Hakan'ın tutukluluğunun devam etmesini karar vermesi ne hukuken, ne de insan mantığı ile bağdaşmıyor. Bunun ne olduğu eninde sonunda ortaya çıkacak. Ama oğlumun bir yıl hapiste yatmış olmasının vebalini kim ödeyecek. Onu merak ediyorum" dedi.

Aslı Baş'ın öldüğü gece Hakan Sadri Bayer ile aynı odada olduğu ileri sürülen Türk ve Alman vatandaşı Melisa Stvassner ise savcıya verdiği ifadesinde, doğru söylediğini belirterek, "Ben de hukuk okudum. Olay günü Hakan benim yanımda idi. Bunu kaç defa söyledim ama kimse bana inanmıyor" dedi.

Davanın 7. duruşması sonucunda Mahkeme adli tıptan gelecek raporu bekliyor. Öte yandan bir avukat hakkında, bilirkişileri etkilemeye yönelik yaptığı eylemler nedeniyle soruşturma açıldığı öğrenildi.