Atatürk’ü İlmek İlmek İşledi

Fatma Dedekargınoğlu tarafından hazırlanan “Sevgi İle Kalbimize İşledik” isimli Atatürk desenli nakış sergisi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Trafo sergi salonunda açıldı.

Atatürk’ü İlmek İlmek İşledi

Cumhuriyetin 99. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Bodrum Belediyesi destekleri ile Bodrum Kent Konseyi Karia Kültür Mirası Çalışma Grubu öncülüğünde “Sevgi ile Kalbimize İşledik” sergisi açılacak. 29 Ekim günü Trafo’da açıldı. 

Dedekargınoğlu, 7,5 sene önce Atatürk'ün kadınları özgürleştirmesi, seçme seçilme hakkı vermesi minnet duyguları ile iğne ve iplikle ilmek ilmek işleyerek ifade etmeye karar verdiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değer, Türk kadınını insan yerine koyması, erkekle eşit haklar vermesi ve kadına hak ettiği değeri vermesi, bu sergiyi açmamdaki en büyük nedenlerden biri. Bir Türk kadını olarak Atatürk için ne yapabilirim diye düşündüm. Elimden gelen iğne iplikti. İğne iplikle ona olan minnetimi göstermek istedim. Günde 8 ile 12 saat çalıştım. Burada 20 tane eser. İnanın bir sürü fedakarlıkla oluştu. Sergide en fazla 112 bin 500 ilmekli bir eser var. En az ilmek sayısı olan eserde 2 bin 500 ilmek var.”

Sergi, 30 Ekim akşamına kadar açık kalacak.