ATIK MALZEMELERDEN

Bodrum'da çevre kirliliğine dikkati çekmek isteyen heykeltraş Rıfat Koçak, kopmuş...

ATIK MALZEMELERDEN
Bodrum'da çevre kirliliğine dikkati çekmek isteyen heykeltraş Rıfat Koçak, kopmuş zincir, bitmiş zımpara ve demir parçalarından uzay gemisi yaptı.

Heykeltıraş Rıfat Koçak, Yakaköy Mahallesi Dibeklihan Sanat Merkezi'nde 4 kare tahtayla kapattığı bir alanı led ışıkları, aynalar ve balık maketleriye süsledi. Dışına kopmuş zincir, bitmiş zımpara ve kullanılmayan demir parçalarıyla gemi maketi yapan Koçak, vatandaşlar tarafından "uzay gemisi" olarak adlandırılan eserine "Big blue" adını verdi.

Heykeltıraş Koçak, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıldır atık malzemeleri bir araya getirerek heykel sergileri açtığını ve her sergide yaklaşık 100 eseri sanat severlerin beğenisine sunduğunu söyledi. Atıklardan yaptığı son eserinin vatandaşlar tarafından "uzay gemisi" olarak adlandırıldığını ifade eden Koçak, şunları kaydetti:

"Çevre kirliliğine dikkati çekmek için atıklardan bir gemi maketi yaptım. İçini de balık figürleri, aynalar ve led ışıklarıyla süsledim. Kullandığımız malzemeler bir süre sonra atık malzeme haline dönüşüyor. Atık malzemeleri atmak yerine değerlendirmeliyiz. Atık malzemeyi attıktan sonra temizlememiz çok zor. Atmayalım. Üç gün sonra atıkları attığımız yerlere çocuklarımız, torunlarımız gidecek. Ülke temiz kalsın ki yolumuza devam edebilelim" dedi.

Gecede aynı zamanda vurmalı çalgılardan oluşan bir konser verildi. Konseri meydanı dolduran sanatseverler ilgiyle izledi.