Atık Toplama Teknesi Tanıtıldı

Bodrum’da kıyı, koy ve teknelerden katı atık toplayan "Riva Hizmet-1" adlı teknenin tanıtımı yapıldı.

Atık Toplama Teknesi Tanıtıldı

Bodrum’da kıyı, koy ve teknelerden katı atık toplayan "Riva Hizmet-1" adlı teknenin tanıtımı yapıldı.

Bodrum Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA iş birliği ile ülkemizin gözde turizm merkezleri Bodrum ve Gökova Körfezi’nde örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. 

İMEAK Deniz Ticaret Odası, bölgede kıyı, koy ve teknelerden katı atık alımı yapacak özel bir tekne tahsis etti. Denizciler Derneği önünde gerçekleştirilen törenle kamuoyuna tanıtılan tekne, atık alım hizmetini ücretsiz gerçekleştiriyor.

Törene, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Sahil Güvenlik Komutan Vekili Yüzbaşı Utku Meral, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, İMEAK DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, siyasi parti temsilcileri ile turizm ve denizcillik sektör temsilcileri katıldı.

Bodrum ve Gökova Körfezi’ni her yıl binlerce teknenin ziyaret ettiğini ifade eden İMEAK DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç “Mavi yolculuğun başlangıç noktası Bodrum. Bu yolculuğu gerçekleştirenler bakir koylarımızda denizlerimizin ve doğal güzelliklerimizin tadını çıkarıyor. En büyük gayemiz herkesin yaşaması gereken bu eşsiz deneyimi sonraki nesillere aktarabilmek, ticaretimizin sürdürebilirliğini sağlamak ve ülkemize katma değer oluşturmak. Tüm çabamız bunun için” diye konuştu. 

Ülkemiz kıyı ve denizlerin korunmasını en büyük öncelik olarak belirlediklerinin altını çizen Dinç, “Bu düşünceden yola çıkarak teknelerimizden ve kıyılarımızdan katı atıkların toplanması için bir tekneyi hizmete kazandırdık. Ücretsiz katı atık alımı yapacak olan bu tekne deniz ve kıyı temizliği adına hedeflediğimiz projelerin başlangıcı niteliğinde” diye konuştu.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

“Emanet aldığımız bu dünyanın cennet köşelerini koruyarak daha iyi bir şekilde çocuklarımıza bırakacağız. Doğayı tahrip ettikten sonra düzeltmek, korumaktan çok daha zor. Bu sebeple Bodrum’u Bodrum yapan değerleri, kaybetmeden kıymetini bileceğiz. Çevremizi korumaya yönelik bu çalışmaları çok değerli ve önemli buluyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Sıfır Atık Projesi yürütülüyor. Biz de yapıyoruz. Tüm kurumlar bu konuda çalışmalar yapıyor ama yeteli değil çünkü çevrenin kirletilmesi geri dönüşü olmayan çok ciddi bir konu. Özellikle belediyemizin bu sıfır atık konusunda, yani bir hammadde gibi göreceğimiz çöplerin değerlendirilmesinde vatandaşımızı teşvik edici tedbirler alması gerekiyor. Mesela atık yağların toplanmasında. Evlerden atık yağları toplarsınız ama atık yağları aldığınız ailelere de mesela su indirimi yapabilirsiniz. Başka avantajlar sağlayabilirsiniz. Bu tür şeyleri teşvik edip sürdürülebilir olmasını sağlayabilirsiniz. Yoksa kuru kuruya konuşmayla da olmuyor. İşin pratiği önemli. Bu güzel projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Arasise konuşmasında “Çevremizi korumak hepimizin sorumluluğunda. Halkımızın da bu konuda gösterdiği tutum ve hassasiyet son derece önemli. Belediyemiz çevre ve denizlerin temizliği için üzerine düşen görevi layıkıyla yapmaya devam ederken, tüm Bodrumluları ve Bodrum severleri de çevre seferberliğine katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Bu proje Bodrum için çok kıymetli” dedi.

İMEAK DTO Bodrum Şubesi’nin, Bodrum Belediyesi ve TURMEPA iş birliğiyle hayata geçirdiği proje kapsamında çalışmalarına başlayan katı atık alım teknesinin, geçtiğimiz Haziran ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı Sıfır Atık Mavi Projesi’ne katkı sunmayı amaçladığını ifade eden İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şadan KAPTANOĞLU, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından başlatılan Sıfır Atık projesini İMEAK DTO olarak uzun zamandır takip ediyor ve özellikle TURMEPA deniz eğitimleriyle projenin yaygınlaşmasına son 3 yıldır katkı sunuyoruz. Bu çalışmaları daha da büyütmek hedefiyle Bakanlığımız ile iş birliği yaparak yurdumuzun dört bir yanında Sıfır Atık Mavi dönüşümünü başlattık. Bu dönüşüm denizlerimizi korumak hedefiyle her birimizin birey olarak, kuruluş olarak, yerel yönetimler olarak farkındalığımızın artacağı, israfın önleneceği, milli servetimizin geri kazanılacağı hepimizin çıkması gereken bir yolculuk ve bugün burada bunun en güzel örneklerinden biri için sizlerle biraradayız. İMEAK DTO, Bodrum Belediyesi ve TURMEPA ile dünyada turizmin önde gelen destinasyonları cennet koylarımız için katı atık alım teknesini suya indiriyor. Sizlere duyurduğumuz bu çalışma ile Bodrum ve Gökova Körfezi’nde bir koruma şemsiyesi açmış oluyoruz” dedi. 

Katılımcılar, törenin ardından tekneyi inceledi.

Bodrum Belediyesi, İMEAK DTO Bodrum Şubesi ve TURMEPA bayrağıyla hizmet veren katı atık toplama teknesi bir buçuk ayda 5 bin 500 torba atık toplayarak denize karışmasını önledi.