Atölyesinin Belleğiyle Bodrum'da

Ressam Hüsamettin Koçan, Atölyesinin Belleği ile 11 Ağustos’ta Bodrum Belediyesi Mausolos Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluşuyor.

Atölyesinin Belleğiyle Bodrum'da

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle açılacak olan sergi, 1 ay boyunca izleyicilerin ziyaretine açık olacak. Sergi mekânında Sanatçı Hüsamettin Koçan, Tamer Levent’le 12 Ağustos’ta sanatın merkezi insan ve 14 Ağustos’ta Kıymet Giray’la sanatçının atölyesini saat 19.00’da konuşacak. Konuşmalar izleyiciye açık olacak.

“Sanatçın atölyesi onun yüreği, beyni ve çağıdır.” diyen Hüsamettin Koçan, Bodrum Mausolos Sergi Salonu’nda sergisi ile ilgili şunları söyledi: 

“Sanatçının atölyesi beynidir, kalbidir ve içinde yaşadığı dünyadır. Dönüp dolaşıp tüm bu birikimleri uygulamak için bir mekâna ihtiyaç duyar, o mekân da sanatçının atölyesidir. Bu nedenle de ‘Atölyenin Belleği’ sergimde tanıklıklarımı izleyiciyle olanaklar ölçüsünde paylaşmak istedim. İzleyici bu sergide daha çok bir gölgeyle, farklı malzemeyle, Anadolu kültürü ile karşılaşacak. Elbette bastırılmış sözler, yalnızlıklar, suskunluklar, korkular ve insanı en derinden anlama çabası bu gölgenin yolculuğuna katılmış olacak."

“Benim atölyem söz ve malzemenin yolculuğuna tanıktır” diyen Sanatçı Koçan şöyle devam etti:

“Sanat Tır projesiyle Diyarbakır, Van, Erzurum, Bayburt, ‘Sanat Çadır’ projesiyle İzmit’de deprem sonrası rehabilitasyona destek, Alanya tersanesinde, Çankırı Tuz Mağarasında ve Baksı’da sergiler ve ‘Genç Etkinlik’ gibi etkinliklerle kuşaklar ve coğrafyalar arası yolculuklara mekân olmuştur atölyem. Geleneksel tuval resminden, yeni malzeme deneyimlerine doğaya, doğadan gelen çamura, yaprağa, muma ve endüstriden gelen silikona oradan kiç malzemelere ve yüksek teknolojinin imkânlarına temas eden izleri takip eden bir yolculuktan söz eder atölyem.”

Sergi, 11 Ağustos 2022 Perşembe günü Bodrum Belediyesi Mausolos Sergi Salonu’nda saat 19.00’da açılacak. Sanatçının dönemlerinden seçilmiş çeşitli teknikteki işlerini görmek isteyen sanat tutkunları bir ay ziyarete açık olacak sergiyi ziyaret edebilir. Sanatçının bu sergide farklı dönemlere ait 37 yapıtı yer alacak.