Avusturalyalı Gezginler, Bodrum’a Ulaştı

Haziran ayında Fransa’dan bisikletleri ile yola çıkan emekli pilot Chris Teale ve eşi Celia Teale, 4 aylık yolculuğun sonunda Bodrum’a ulaştı. Çift, seneye tekrar Türkiye’ye gelip güney bölgelerinde bisiklet turu yapacak.

Avusturalyalı Gezginler, Bodrum’a Ulaştı

İngiltere’de doğan ve 32 yıl önce Avusturalya’ya taşınan pilot 62 yaşındaki Chris Teale ve eşi 61 yaşındaki Celia Teale, pandemi döneminde Chris Teale’in emekli olmasından sonra denizaşırı ülkelere seyahat etmeyi planladı. 

ABD, Meksika, İngiltere’yi gezen çift bisikletle Avrupa turu yapmak istedi. 24 Haziran’da Fransa’dan tura başlayan ikili, Avrupa turunun ardından Türkiye’ye geldi. 40 yıl önce evlenen ve 3 çocukları bulunan Teale çifti, son durakları Bodrum’a ulaştı. Türkiye’nin doğal güzelliklerine hayran kalan çift, seneye Türkiye’nin güney bölgelerini bisikletle gezecek. 

Bugün öğle saatlerinde bisikletleri ile Bodrum’a giriş yapan çift, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İngiltere’de doğduklarını fakat 32 yıl önce Avusturalya’ya taşındıklarını dile getiren emekli pilot Chris Teale, şunları dile getirdi:

“Pandemi döneminde evde kapalı kalmaktan sıkıldık ve denizaşırı ülkelere gitme kararı aldık. Sydney’den Havai, Los Angeles, Mexico City, Miami ve Londra’ya uçtuk. Londra yakınlarında 2 bisiklet aldık. Feribotla Fransa’ya geçtik. Avrupa’da bisiklet turu yapmak için yola çıktık. Fransa, Almanya, İsviçre, Avusturya, Macaristan, Slovakya… Karadeniz’e ulaştığımızda güneye inmeye karar verdik. Sonunda favori ülkemiz Türkiye’ye ulaştık. İstanbul’a ulaştığımızda bisikletleri bırakıp İstanbul’u yürüyerek gezdik. Sıcakkanlı Türk vatandaşlarla tanıştık. Hepsi çok sıcakkanlıydı. Türkiye’de hep sıcakkanlı karşılandık. Herkes yardıma ihtiyacınız var mı, yemek yediniz mi diye sordular. Sonunda Bodrum’a ulaştık.” dedi. 

Fransa’dan 24 Haziran’da yola çıktıklarını söyleyen Chris Teale, “Yaklaşık 4 ay boyunca 6 bin kilometre pedal çevirdik.  Buradan sonra bisikletlerimizle birlikte Londra’ya uçacağız. Ardından Avusturalya’ya gideceğiz. Seneye tekrar bisikletlerimizle Türkiye’ye gelip Türkiye’nin güney kısmını bisikletlerimizle gezeceğiz. İnsanlar çok iyi, hava çok çok güzel, fiyatlar çok uygun, yemekler çok güzel.” dedi. 

Yolculukları boyunca küçük oteller ve kiraladıkları evlerde kaldıklarını ifade eden Chris Teale, “Avrupa bisiklet rotası, çok güzel ama ben bisiklet tutkunlarını Türkiye’ye davet ediyorum. Bisiklet turu için çok iyi.” dedi.

Yolculuklarının en güzel kısmının Türkiye olduğunu ifade eden Celia Teale ise “Yolcuğumuz Türkiye’de her geçen gün daha da güzelleşti. Daha önce Türkiye’ye hiç gelmemiştim. İlk defa geldim. Bir daha gelmek istiyorum. Türkiye’nin her yerini görmek istiyorum. Yolculuk benim için zor geçmedi. Bu tur için daha önceden antrenman yapmanıza gerek yok. Sadece bisiklete binip yola çıkmak yeterli.” dedi. 

Muhabir: Hamdi Yörür