AZİZ SANCAR ÖDÜLÜNÜ ALDI

Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik bölümü öğretim üyesi bilim insanı...

AZİZ SANCAR ÖDÜLÜNÜ ALDI
Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik bölümü öğretim üyesi bilim insanı Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde layık görüldüğü 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü bugün aldı.

Nobel Kimya ödülünü İsveç'in başkenti Stockholm kentinde düzenlenen törenle alan Sancar'ın yakınları da gurur verici tablo karşısında mutluluklarını Kent Haber'le paylaştı. Aziz Sancar'ın kardeşi olan emekli Albay Tahir Sancar ile yaptığımız telefon görüşmesinde, gelecek kuşakların daha büyük başarılar kazanması temennisinde bulundu. Tahir Sancar yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

"İnşallah gelecek kuşaklarımız daha iyi başarılar elde ederler. Bu, Van'ın çocukları içinde, Edirne'nin çocukları içinde geçerli. Tacikistan'da yapılan bir okula Aziz Sancar'ın adını veriyorlar. Bu başarı bütün Türk dünyası için çok önemlidir. Allah, vatanımızın birlik ve beraberliğini bozmasın" dedi.

Bodrum'da, geçmişteki siyasi çalışmalarıyla yakından tanınan isimlerden biri olan Cengizhan Sancar da, Profesör Sancar'ın öz yeğeni olarak, Türk milleti ile birlikte büyük bir gururu paylaştıklarını ifade ederek şunları söyledi:

"Öncelikle Türk halkına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bu Türk insanını onurlandıran bir gurur kaynağıdır. Kendisine başarılarının devamını diliyorum. Özellikle bilim dalında bu ödülün alınmış olması, Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği 'Beni Türk Hekimlerine emanet edin' sözünün ne kadar doğru olduğunun bir kanıtıdır" dedi.

Amcasının aldığı ödülün ülkeye kardeşlik ve barış getirmesini temenni eden Cengizhan Sancar, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu başarının, Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiği günlerde, Doğusuyla Batısıyla Türk insanını birleştirici bir unsur olmasını diliyorum. Kardeş kavgasının sona ermesini istiyorum. Bakın, Aziz Sancar'ın Mardin'de okuduğu okullar bugün yakılıyor. Eğer bu kavgalar olmasa, bu karışıklıklar olmasa Türk insanının neler yapabileceğini bütün dünya görecek. Bu insan buralarda eğitim görerek Nobel ödülünü almış bir insan. Temennimiz, bu başarıların artması, kardeş kavgasının ve terör belasının bitmesi. Artık kendimizi ilime, bilime adamamız gerekiyor" dedi.

Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Cumhurbaşkanlığı makamına davet edildiği ve önümüzdeki hafta Salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geleceği bildirildi.