Aziz Şehitlerimizi Minnetle Anıyoruz...

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yılı ve Çanakkale Şehitlerini Anma Günü kapsamında Bodrum’da tören düzenlendi.

Aziz Şehitlerimizi Minnetle Anıyoruz...

Bodrum Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen törene; Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Arslan, İlçe Garnizon Komutanı Personel Albay Güngör Gündoğan, gaziler, daire amirleri, siyasi parti ve çeşitli STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu, saygı atışı yapıldıktan sonra İstiklal Marşı okundu. 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Yüzbaşı Ali Şahin, şunları dile getirdi:

“Şanlı tarihimizde bütün görkemiyle yerini alan ve tüm Dünya’ya karşı azmin, cesaretin ve fedakarlığın sayısız örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milleti’nin vatan için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden biridir. Çanakkale Zaferi, biricik evlatlarını şefkat ve muhabbetle bağrına basıp cepheye uğurlayan cefalar anaların ve anaların elini öperek ‘Hakkını helal et cefakar ana, canım feda olsun kutsal vatana’ diyen yiğit ve kahraman Mehmetçiğin, tarih sahnesine çıkan Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte yazdığı destandır. Başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere gerektiğinde vatan için şehit olmayı en şerefli görev olarak kabul eden 7’sinden 70’ine kadın–erkek tüm Anadolu insanı bu zaferden aldığı güçle Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış ve işgal altındaki vatan topraklarını kurtararak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.”

Meydandaki törenin ardından Atatürk Düşünce Derneği tarafından Çanakkale Savaşı’nda Mehmetçiğin bir öğünlük yemeği olan üzüm hoşafı ve ekmek dağıtıldı. 

ŞEHİTLER İÇİN LOKMA DÖKTÜRÜLDÜ, DUALAR EDİLDİ

Öte yandan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümü kapsamında Bodrum Belediyesi tarafından lokma döktürüldü, Belediye Cenaze Hizmetleri Müdürlüğü'nde görevli imam tarafından Kur'an okundu, şehitler için dualar edildi. 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümü kapsamında Bodrum’da çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Meydandaki tören sonrası, Bodrum Belediyesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve ebediyete intikal eden tüm şehitlerimiz için lokma döktürüldü. 

Çok sayıda vatandaş ve belediye görevlilerinin katıldığı etkinlikte Bodrum Belediyesi Cenaze Hizmetleri Birimi İmamları Ahmet Erdemir ve Süleyman Eskici Kur'an-ı Kerim okudu. 

Lokmalardan alan vatandaşlar, belediye görevlilerine teşekkür etti, şehitler için dualar etti. 


Muhabir: Hamdi Yörür